Ücretsiz Türkçe Webtoon Okumak İstiyorum Ama Nasıl ?

Türkçe Webtoon

Ücretsiz Türkçe webtoon okumak istiyorum ama nasıl? Nereden bulacağım ben kaynağı? Çoğu şey için ya kaynak yok ya da nereden nasıl araştıracağımı bilmiyorum. Uygulamaların çoğunda fiyatlardan yakındığınız duyar gibiyim.  Neyse, aradan geçen kısa bir uzun aranın ardından tekrar geldim ve bu derdinize kısa çaplıda olsa bir çözüm sunmak istiyorum.

Webtoon Nedir?

ilk önce bilenler bilir bilmeyenler için anlatayım, webtoon nedir? Webtoon Koreli yazarlar ve çizerler tarafından içerikleri üretilen online çizgi romanlara verilen addır. Ülkemizde daha çok manga ve çizgi roman olarak bilinen bu içeriklerin Güney Kore versiyonu webtoon olarak adlandırılmış olup geçtiğimiz son 15 yılda ünlenmeye başlamıştır. İlk olarak 2003 Daum tarafından çıkan bu dijital çizgi romanların atası Daum Webtoon’u sırasıyla Naver ve diğer şirketler takip ederek webtoon pazarının gelişmesine vesile oldular ve aradan geçen 12 yılın gibi kısa bir sürenin sonunda webtoon ‘lar 2015 yılında İngilizce olarak  yayınlanmaya başlandı. Matbaanın ne kadar uzun sürede yaygınlaştığını göz önüne aldığımızda dijitalleşen dünyamızda webtoon’lar çok hızlı diğer dillere ve ülkelere yayıldılar dersek yanlış olmaz sanırım. Diyeceksiniz yahu kardeşim biz İngilizce değil Türkçe ya da Korece( Korece öğrenenler için) okumak istiyoruz.

Tory Comics

Toplanın gençler açıklıyorum, Güney Kore’deki webtoon firmalarından birisi olan “Tory Comics” Dünyanın çeşitli dillerinde Webtoon hizmeti vermek için geçtiğimiz yıllarda düğmeye basmış ve bu diller arasında tabi ki Türkçe’de var. Türkçe servisinin çevirilerini yapanlar ve onların denetleyen editör Türk. Bunu vurgulamadaki en önemli etken çeviri yapılırken bazen Türkçe okuyan Koreliler ya da Türkçe bilen yabancılarda çeviri yapabiliyor. Tamam bazıları çok iyi cidden, dil bilgisi olsun atasözleri, deyimler vs belki bende daha biliyor ama yine de “atı alan Üsküdar’ı geçti” yi bilmek ile onu günlük hayatta kullanmak arasındaki fark önemli. Bu yüzden işi bilene bırakmak lazım (evet burada biraz lafı uzattım hemen olaya geri dönüyorum)

Türkçe servisi daha yeni yeni başladığı ve Türkiye’ye daha fazla okuyucuya ulaşmak için bu dayılarımız dediler ki belli bir süre zarfında “Tüm Türkçe Webtoon’lar Ücretsiz” bende dedim ki siz bi blog yazarına söylenmeyecek şeylerin başında “ücretsiz” geçmemesi lazım hahahah, ben bunu yayarım bak herkese dedim ve bu yazıyı kaleme almaya karar verdim 🙂 Yani bakalım inşallah yapacağız bi şeyler!

Şimdi webtoonları okumak için akıllı telefonlarınızın mağazalarından bu uygulamaya ulaşabilirsiniz. Android ve IOS için ayrı ayrı linkleri yazının en sonunda bulabilirsiniz. Neden en sonu diyenlere de ilk başta şu uygulama nasıl çalışıyor nelere dikkat etmek lazım bi onları öğren sonra kayıt oldum ama şunu yapamadım deme diye güzel kardeşim 🙂

Uygulamayı indirip açtıktan sonra karşınıza tamamen Korece bir Ana Sayfa çıkıyor.  Ana Sayfanın en üst sağ köşesinde arama işareti, en üst sol köşesinde ise üç çizgi var. Kayıt olmak için o üç çizgiye tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki ekran görüntüsü çıkacak.

Tory Comics

Login/Sign Up yazan yere tıklayıp ilk adımı başarı ile tamamladıktan sonra. Aşağıdaki ekran görüntüsü çıkacak karşımıza.

Tory Comics

Burada kayıt olurken sosyal medya hesaplarınızla mı yoksa mail adresinizle mi kayıt olmak istiyorsunuz onu seçiyoruz. Mail adresi ile kayıt olacaklar en altta ok ile gösterdiğim “Sign Up” kısmına tıkladıktan sonra aşağıdaki sayfaya ulaşacaksınız.Eğer sosyal medya hesaplarınızla kayıt olacaksanız sosyal medya hesaplarınızın Türkçe dilinin seçili olmasına ya da ülke olarak Türkiye’nin seçili olmasına dikkat edelim, neden mi ?

Tory Comics

Çünkü sign up sayfasında size hangi ülke diye soracak. Burası önemli eğer Webtoon’ları Türkçe Okumak istiyorum diyorsanız Türkiyeyi seçmelisiniz. Yok ben Korece okuyacağım diyorsanız Kore’yi seçilip bırakıp bilgileri doldurmaya başlayabilirsiniz. Korece bölüm okuyun arkadaşlar buradaki hikayeler ile alıştırma yapabilirsiniz. Tam sizlik demedi demeyin.

Tory Comics

Kayıt olurken yukarıdaki ekran görüntüsü gibi bir ” sign up” sayfasında olacaksınız. Mail adresinizi, takma adınızı, parolanızı( iki defa) yazdıktan sonra, ülke olarak Türkiyeyi seçip hemen en alttaki iki kutucuğa tik koymayı unutmayın. Bunlar tamamlandıktan sonra okumaya başlayabilirsiniz.

Tory Comics Türkçe Ana Sayfa

Artık gönül rahatlığı ile Türkçe Webtoon’larınız okuyabilirsiniz. Ben baya beğendim ve Metro’da işe gidip gelirken “Baskı”  adındaki fantastik, artistik, polisiye dizisi ayarında, Behzat Ç. kıvamında güzel bir webtoon’u bitirdim. Tavsiyemdir. Hatta şuraya youtube’da olan bir tanıtım videosu var onu bırakıyorum.

Google Play – Android
App Store – IOS
Telefonunuzun işletim sistemine göre yukarıdaki linklerden indirebilirsiniz. Umarım çok fazla okuyucu faydalanır. Amacım sizlere güzel olan ve benimde hoşuma giden işe yarar şeyleri paylaşmak. Söylediğim gibi şuan webtoon’lar ücretsiz ama ücretsiz kısım bittikten sonra coin alıp yola devam etmek gerekiyor. Bu yüzden bende webtoon okumayı seven ve daha da okumak isteyenler için küçük bir çekiliş ile coin hediye edeceğim. Toplamda 15 kişinin her birine 1000 coin hediye etmek istiyorum. Yani kişi başı 1.000 coin toplamda 15.000 coin. Bu tamamen okumayın seven sizlere küçük bir hediye olsun istediğim için yapmış olduğum çekiliştir. Yazıma başlarken böyle bir çekiliş fikri yoktu aklımda bi anda gaza geldim diyelim hehehe. Neyse, ilk emir’i “Oku” olan bir kutsal kitabında bana vermiş olduğu okuma sevdası ile siz güzel insanlara küçük bir hediye vermişiz çok mu.

Şimdi çekilişe nasıl katılacağınızı benim Instagram sayfam üzerinden duyuracağım.
Beni sosyal medya’da halen takip etmeyen varsaaaa hemen onlar için aşağıya linkleri bırakıyorum.

Güzel günlerle ve okumalarla dolu yarınlar sizinle Olsun!
Facebook
Instagram
Pinterest
Youtube
Twitter

Summary
Article Name
Ücretsiz Türkçe Webtoon Okumak İstiyorum Ama Nasıl ?
Description
Ücretsiz Türkçe Webtoon'ları okuyabileceğiniz Tory Comics webtoonları ücretsiz.

Share This Story

Duyurular

You May Also Like

0 Comments

  1. 1

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.