Kore Hükümeti Yüksek Lisans ve Doktora Bursu – KGSP

korede-eğitimKore Hükümeti Yüksek Lisans Bursu her yıl belli dönemlerde başvuru yapabileceğiniz karşılıksız bir devlet bursudur. Korede okumak isteyen yabancı öğrencilere verilen burs için belli şart ve koşullar var, bu şartların ve koşulların neler olduğunu öğrenmek için geçtiğimiz gün ‘Boğaziçi Korean Scociety’ tarafından düzenlenen ve Kore Kültür Merkezi Başkanı – Cho Dong Woo beyin katılmış olduğu bir seminere katıldım. Bu etkinlikte almış olduğum notların bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum.
Korean_cultural_center
Öncelikle Kore Hükümeti Yüksek Lisans ve Doktora Bursunun başvuru şartlarından ve ne zamana kadar başvuru yapabilirizi açıklayayım.  18 Mart 2016, Saat 18:00’a kadar posta yolu ile veya bizzat teslim edebilirsiniz evraklarınızı. Teslim edildikten sonraki bir hafta içinde göndermiş olduğunuz evraklar incelenip, 25 Mart 2016 Cuma günü, 1 Nisan 2016 Cuma günü yapılacak olan mülakata kimlerin katılabileceği duyurusu yapılacak. Mülakatlar  Ankarada Kore Kültür Merkezinde yapılacaktır.  Kontenjan sayısı 6 kişiymiş ve mülakata alınacak öğrenci sayısı 18 kişi.

korede-eğitim-basvuru-sartları
Başvuru Şartları ( Burada yazan başvuru şartları Kore Kültür Merkezinin Resmi Web Sayfasından Alınmıştır )

Türk vatandaşı(Kendi ve ebeveyn) olmalıdır

*Kore-Türk(çift) vatandaşlığı olanlar başvuramaz

– Kore’de uzun zaman eğitim almak için sağlıklı olmalıdır

*HIV, uyuşturucu gibi uzun zaman eğitim almaya uygun olmayan hastalığı tespit edilirse seçim iptal olacaktır

– 1 Eylül 2016 tarihinde 40 yaş üstü olmamalıdır(1976 yılı 1 Eylül’den sonra doğmuş olmalıdır)

– Başvuruda üniversite lisans veya master diploması olmalıdır ya da 31 Ağustos 2016’ya kadar bu diplomaları alabilecek olmalıdır

* 31 Auğustos 2016 tarihine kadar resmi diplomayı teslim etmelidir

– Son mezun olduğu okulun not ortalaması 100 üzerinden 80 veya 80 üstü olmalıdır.

* 2.64/4.0  2.80/4.3  2,91/4.5 ve/veya üstü olmalıdır.

– TOPİK, TOEFL, TOEIC, İELTS sınav sonuç belgesi olanlara ek puan verilmektedir. Ek puan için sınav sonuç belgesini (orijinal) teslim etmelidir

-Kore’deki üniversiteden veya yüksek lisanstan mezun olan kişiler başvuruda bulunamazlar.

* KGSP’den mezun olan veya mezun olacaklar, Türkiye’deki Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kore Kültür Merkezi tarafından tavsiye edilirse tekrar başvuruda bulunabilirler. Ve korece eğitim süresi olmaksızın direk yüksek lisans programına başlayacaktır.

* Daha önce Kore’de lisans veya değişim öğrenci programına başvuranlar (D-2 Vizesi ile Kore’ye giden) başvuruda bulunabilirler.

– Kore gazi torunlarına seçmede ek puan verilecektir

* Gazi torunu olduğuna dair belge göndermesi gerekir.

– Belge ve mülakat değerlendirme aşamasında aynı puan alırsa sayısal bölümünden başvuranlar önce seçilecektir

 Daha fazla bilgi almak için lütfen Kore Kültür Merkezinin Resmi Web sayfasına bakınız. (http://tr.korean-culture.org/tr/362/board/215/read/69409)

Seminerden Önemli Notlar:
Kore Hükümeti Yüksek Lisans bursuna iki şekilde başvuru yapabilirsiniz. Bu başvurular ya konsolosluğa yapılmalıdır yada direkt okulun kendisine. İkisine birden başvuru yapamazsınız. Örnek vermek gerekirse, ‘Seoul National Univeristy’ de “İşletme” okumak istiyorsunuz ya okulun gerekli birimine evraklarınızı göndereceksiniz ya da konsolosluğa göndereceksiniz.

Başvurunuzu yaptıktan sonra bursu almak için 3 aşama var. Birinci aşama Konsolosluğa başvurunuzu yaptınız, mülakattan geçtiniz, 6 kişinin içerisindesiniz,  bu noktada birinci aşama tamamlanmış oluyor. İkinci aşama seçilen bu öğrenci adayı arkadaşların evrakları NIIED’ye gönderiliyor, (NIIED Kore Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı bir  devlet kurumu) ve evraklarınız buraya ulaştıktan sonra seçmiş olduğunuz 3 okula gönderiliyor. Okullar incelemeye başlıyor. Geldik son ve üçüncü aşamaya burada evraklarınızın gittiği okullar sizinle irtibata geçiyor. Belki sadece birisi irtibata geçebilir yada üçü birdende irtibata geçebilir. Eğer üçü birden irtibata geçerse, asın bayrakları zafer sizindir 🙂 Bu üçünden birisini siz seçeceksiniz. Umarım böyle bir şey olur ve çalsın davullar deyip halay çekme moduna girersiniz 🙂 Neyse konuyu dağıtmayalım.

Geçelim bir diğer konumuz olan puanlama nasıl yapılacak?
Aldığım notlara göre başvuru belgelerinize puanlama yapılırken dikkat edilecekler.
– Okul Puanı
–  Transcript
–  Yabancı Dil (Korece ve İngilizce) (Korece için Topik, İngilizce için IELTS, TOFEL vs. puanınız varsa +puan)
– Akademik ilgili alanı (Okumak istediğiniz alanla ne kadar ilgilisiniz diye not almışım )
– Akademik dışı faaliyetler, okul zamanında neler yaptınız. Ne kadar sosyal bir bireysiniz vs.
– Başvuru formlarının nasıl düzenlendiği ve yapılan uyarılara ne kadar uyulduğu vs.
– Okuldaki danışman hocanızdan alacağınız Referans mektubu.
– Kendi hakkınızda yazacağınız, kendinizi anlatacağınız yazı,
– İleriye dönük planlarınız

Bir diğer konu ise mülakatta puan verirken dikkat edilecek unsurlar nelerdir;
– Okuduğunuz okulun değerlendirmesi
– Okuduğunuz alanı ne kadar iyi biliyorsunuz
– Sunum sırasındaki kişisel tavırlarınız
– Korede ne kadar kalmayı düşünüyorsunuz, gelecek ile ilgili bir planınız var mı?
– Aileniz size okumanız konusunda destek oluyor mu, (Bunu sormalarının nedeni daha önce kazanan bir kaç kişi ailesi istemediği için gidememişler ve bu yüzden ailenizin desteği önemli)
– Gerçekten Korede okumak size nasıl bir fayda sağlayacak

Yukarıda yazmış olduğum kısa özet tamamen aldığım notlardan yola çıkarak düzenlediğim bir yazıdır ve eğer aklınıza takılan sorular olursa lütfen bana sorun “bak bunu böyle yazmışsın ama anlamadım ben demek istiyorsun?” eğer bende cevabını bilmiyorsan yetkili merci olan Kore Kültür Merkezine sorarız ve cevabımızı almış oluruz. Elimden geldiğince size nasıl yardımcı olabilirim düşüncesi ile yazdım yazımı. Umarım küçükte olsa yardımcı olmuşumdur.

Edit: 2017  yılı dokümanlarına buradan ulaşabilirsinizhttp://tr.korean-culture.org/tr/362/board/215/read/80026

Güç Sizinle Olsun!
Unutmayın “her şeyin bittiğini düşündüğünüz anda bile Dünya dönmeye devam ediyor”

Sevgiyle kalın,
Erdal.

Share This Story

Duyurular

You May Also Like

19 Comments

 1. 1

  Çok açıklayıcı bilgiler paylaşmışsınız. Çok teşekkür ederim.
  Benim iki sorum vardı
  Ilki; yüksek lisansımızı lisans gördüğümüz bölüm dışından başka bir bölüm üzerine yapabilir miyiz?
  İkincisi ise; türkiyede ielts vb geçerli olmuyor. Burada yds puani almış olsak yds puanı sanırım koreye başvurmak için gecerli sayilmaz degilmi?

  • 2

   Merhaba Kerime,

   Yazımı beğendiğine teşekkür ederim. İlk sorduğun soruyu cevaplıyayım önce, bununla iligili not almamışım ama sunumdan hatırladığım kadarıyla başvuru yapabiliyorsun.

   İkinci sorun için ise ingilizce için uluslararası sınavları kabul ediyorlar IELTS, TOEFL vs. gibi ama sen yinede gönder sonuçta senin ingilizce bilgini gösteren bir belge. Ekstra puan alamayabilirsin belki ama bildiğini göstermiş olursun.

   Eğer ilk soru ile ilgili aklında soru işaret varsa lütfen Kore Kültür Merkezi ile irtibata geç, o konuda bende emin değilim çünkü 🙂

   Sevgiler,

 2. 3

  Yaziniz icin tesekkurler gercekten cok y ardimi oldu ben yuksek lisansimi korede yapmak istiyorum ve nasil olacagini bilmiyordum sayenizde neyi nasil yapacagimi anladim Tesekkur ederim. Sizinle iletisimde kalmak isterim.benim not ortalamam 2.90 acaba basvuru yapabilir miyim

  • 4

   Selam Nirajack,

   Eğer faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Her daim iletişimde kalabiliriz 🙂
   Sormuş olduğun soruya istinaden şöyle cevaplamak isterim, başvuru kriterlerinde 4 üzerinde 2,64 üzeri olanlar başvuru yapabiliyor diye anladım. Seninki de şuan 2,90 yeterli bi puan ama eğer bu konuda aklında soru işareti varsa, lütfen Kore Kültür Merkezi ile irtibata geç. Çünkü kesin cevabı bende bilmiyorum 🙂

   Sevgiler,

 3. 5
  • 6

   Şeyma Selam,

   Başvuru tarihi bu yıl için. Bahar döneminde bir daha açılmayacak diye biliyorum. Çünkü yılda bir defa açılıyor. Yani bu seneye kadar hep yılda bir defa açılmış 🙂

   Sevgiler,

 4. 7
  • 8

   Asena Hanım Merhaba,

   Yani Hukuk alanında yüksek lisans yapabilmeniz için sanırım Kore hukukunu falan tam anlamıyla bilmeniz gerekiyor ama tabi tam emin değilim. Bu konuda isterseniz gitmek istediğiniz okullar ile direkt irtibat haline geçseniz çok daha iyi olur 🙂

 5. 9

  Çoğu belgenin orijinalini istiyorlar ve geri verilmiyor.Noter onaylı bir sekilde teslim etsek sayılmaz mı ?

  • 10

   Bu konuda isterseniz kültür merkezine mail atın daha sağlıklı bilgi alırsınız ama ben başvuru yaptığımda hepsini orjinal istedikleri için orjinal hazırlamıştım. Hiç sormadım noter onaylı kabul edip etmediklerini.

 6. 11

  Yazınız için çok teşekkürler bir şey sormak istiyorum siz de başvurmuşsunuz ortalama ne kadar etkili acaba 4 uzerinden 3 90 onlar icin dusuk kalabilir mi ve mülakata yönelik deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz

  • 12

   Yağmur Merhaba,

   4 Üzerinden 3,90 gayet iyi bir ortalama ve düşük değil bu konuda için rahat olsun. Mülakata yönelik bir şey yazamadım maalesef çünkü mülakata kalamadım 🙁 bu yüzden sana bu konuda deneyimi mi paylaşamayacağım maalesef.

 7. 13
  • 14

   Ayşenur Selamlar, sağlık birimleri ile ilgili maalesef bir bilgim yok 🙁 hangi okulda yüksek lisans yapmak istiyorsun araştırdın mı?

 8. 15

  Merhabalaar 🙂 gonderiniz benim icin cok aciklayici oldu. Kafamdaki bi cok soru isareti aydinlandi. Yalniz merak ettigim konu bu burs ne kadar veriliyor? Bildigim kadariyla koredeki universitelerde ucretli. Yani vize verilen burs sadece universite harcini ki oduyor? Konaklama ulasim saglik vs ne durumda? Immm bir de iktisat bölümü öğrencisiyim ve isletmede yuksek lisans yapmayi dusunuyorum. Avrupadaki bi cok universitede yuksek lisans yapmadan direkt doktora programina kabul edilebiliyorsun acaba korede de bu sistem var mii? Simdiden tesekkurler?

  • 16

   Emine Merhaba,

   Güney Kore Hükümet Bursunu kazanırsan eğer okuyacağın okulun ücretinden muaf oluyorsun, artı olarak sağlık sigortan ve aylık 900.000 won(850$) gibi bir cep harçlığı alıyorsun. Konaklama, ulaşım, yeme içme vs artık onlar sana kalmış yani bu 900.000 won’u esasında sen bu giderlerini karşılayabilesin diye veriyorlar. Avrupa da ki öyle bir sistem olduğunu bilmiyordum ama bence o her üniversite için geçerli değildir 🙂 Buradaki doktora programları ve kabul şartları ile ilgili bir bilgim yok maalesef 🙁 bu konuda bilgi almak için gitmek istediğin üniversiteye direk mail atmanı tavsiye ederim 🙂

   Yazımı beğendiğin için teşekkür ederim 🙂 Umarım istediğin cevabı verebilmişimdir.
   Erdal 🙂

 9. 17

  Konsolosluk yoluyla başvururken seçeceğimiz üniversiteler için başvuru ücreti falan ödememiz gerekiyor mu? Ben istediğim okulların internet sitelerine baktığımda genel olarak 100 dolar kadar bir başvuru ücreti istediklerini görmüştüm, burs için de aynısı geçerli mi, bir bilginiz var mı?

 10. 18

  İyi günler bişey sormak istiyorum ingilizce veya korece sınav sonuçları zorunlumu acaba başvuruda orada yüksek lisans korece kursu veriliyor mu?

 11. 19

  Merhabalar yazınız gerçekten çok faydalı …
  Korenin tıp alanında gelişen geniş imkanlar sunan bir ülke olduğunu duymuştum .
  Doktorami orada yapmayı çok istiyorum.
  Aklıma takılan soruları da diğer yorum yapan arkadaşlar sayesinde hallettim .😊
  Ama sağlık alanında bilgilerinizi de paylasabilir misiniz ??

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.