Güney Korelilerin En Çok Kullanılan Telefon Uygulamaları

en cok kullanilan uygulamalar

Güney Kore’de en çok kullanılan 10 telefon uygulaması nelermiş onları derledik. Günümüzde telefon uygulamaları gittiğimiz ülkelerde bize yardımcı olan 6. uzvumuz gibi bir şey oldu artık. Gideceğimiz yerleri nasıl bulacağımızdan, nerede ne yemek yiyebiliriz, hangi durak kaç dakika ötede, otobüs bu duraktan geçer mi gibi daha bir sürü soruya uygulamalarımızdan cevap bulabiliriz. Güney Kore’de en çok kullanılan 10 telefon uygulaması’da eğer olur da bir gün yolunuz bu uzak diyarlara düşerse yardımcı olması için hazır ve nazır sizleri bekliyor.
Güncelleme ve ekleme:
Geçtiğimiz yıllarda sizler için hazırladığım bu listede artık 10’dan fazla uygulama var ve bu yüzden numaralama yapmadan işinize yarayacağını düşündüğüm yeni uygulamalar ile yeniden güncelledim. Hazırsak başlıyoruz. 🙂

KAKAO TAKSİ

Kakao Taxi

Kakao Taxi uygulamasını Korelilerin Bitaksisi olarak adlandırabiliriz. Uygulama size en yakın noktadaki taksiciyi çağırmanıza yardımcı olur. Çağırdığınız taksinin plakası ve adının yazılı olması, hem güvenlik hem de taksinizi kolay bir şekilde bulmanıza yardımcı oluyor. Kore’de toplu ulaşım araçları her ne kadar yaygın olsa da yağmurlu günlerde ve gece saat 12’den sonra taksiye binmek için 30-40 dakika beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu noktada Kakao taksi imdadınıza yetişecektir. Otobüs ve metro seferleri bittikten sonra Korelilerin en çok kullandığı uygulamalardan biri. Android ve IOS sürümleri ile İngilizce dil seçeneği mevcuttur.

VİSİT KOREA

Visit Korea

Visit Korea uygulaması Kore Turizm Organizasyonu tarafında Koreyi ziyarete gelen turistler için hazırlanmış bir uygulama olsa da çoğu Korelinin de kullandığı bir seyahat ve bilgi kaynağı uygulamasıdır. Kore seyahati, tarihi ve kültürü hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız, seyahat planlarınız sırasında faydalı olabilir. Kalacak yer, alışveriş, yemek yenilecek yerler hatta free wifi noktaları gibi birçok şeyi bu uygulamada bulabilirsiniz.

KAKAO BUS (Seoul Bus)

Kakao Bus

Seul’de her ne kadar metro ağı ve raylı sistem gelişmiş olsa da; arada otobüse ihtiyaç duyduğumuz zamanlar olabilir. Kaldığınız otel veya konaklama alanları her zaman şehrin merkezinde olmayabilir işte bu noktada imdadınıza yetişen en güzel şey toplu ulaşım araçları. Seul Bus uygulamasını İett’nin uygulaması gibi düşünebilirsiniz. Gideceğiniz yere kaç durak var, otobüs ne zaman gelecek, hangi duraktan hangi otobüs geçer gibi sorularınızı bu uygulama ile öğrenebilirsiniz.

COUPANG

Coupang

Korelilerin en çok kullandığı online alışveriş uygulamalarından bir tanesidir. Son yıllarda akıllı telefonlar üzerinden yapılan alışveriş oranın artması üzerine geliştirilmiş bir uygulama olup, Koreliler tarafından en çok tercih edilen online alışveriş sistemi olan Coupang’ın kendine ait kargo ve taşımacılık hizmeti de vardır. Şuan için sadece Korece hizmet vermekte olup android ve IOS sürümleri mevcuttur.

Bedal Minjok (배달의민족)

Bedalminjuk

Güney Kore’nin bir nevi yemek sepeti diyebiliriz. Koredeki online yemek sipariş uygulamaları içerisinde en çok kullanılan uygulamadır. GPS’e göre, bulunduğunuz lokasyonun yakınındaki tüm restorantlardan sipariş verebilirsiniz. Koreliler için zamanın ve işleri hızlı yapmanın ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulundurursak, bu uygulama ile verilen siparişlerinde, çok hızlı bir şekilde evlere ulaştığını söylemek mümkün. Siparişinizi verdikten sonra, kaç dakika içerisindE elinize ulaşacağı mesajına kadar, tüm detaylar mevcut. 10 milyonun üzerinde indirilen uygulamanın şuan için sadece Korece dil seçeneği mevcuttur.

SUBWAY KOREA

Subway Korea

Kore’de bulunan hemen hemen tüm metro ağlarının haritasına, zaman çizelgesine, hangi hat hangi duraktan geçiyor bilgilerine ulaşabileceğiniz bir uygulama. Kore’de tren yollarının ve metro ağı ulaşımının çok yaygın olduğunu düşünürsek, ulaşımda A noktasından B noktasına gitmeniz için, mutlaka kullanmanız gereken uygulamalar sıralamasında ilk sırada yer alır. Kore metro sistemi içerisinde en büyük ağa sahip olan Seoul Metrosunun durak sayısının, 500’e yaklaştığını düşünürsek, hayat kurtarıcı uygulamalardan birisi diyebiliriz. Seul metrosu haricinde Koredeki diğer metro hatlarını da bu uygulamadan görebilirsiniz. Busan, Daegu, Daejeon, ve Gwangju Metroları da mevcuttur. Uygulama şuanda üç dilde hizmet veriyor, Korece, İngilizce ve Japonca.

Naver Map (Naver Haritaları)

Naver Map – Naver Harita

Yalnızca Güney Korelilerin değil Kore’de yaşayan tüm dünya vatandaşlarınında en çok kullandığı navigasyon ve harita uygulamasıdır. Güney Kore devletinin ülke koordinatlarını yabancı ülke firmaları ile paylaşmamasından dolayı Kore’ye geldiğinizde yolunuzu yönünüzü kaybetmemek için mutlaka indirmeniz gereken uygulamalardan bir tanesi. Bisiklet yollarından tutunda gideceğiniz mesafeye ulaşmak için kaç adım atmanız gerektiğine kadar tüm detaylı bilgileri sunan Naver Map ayrıca otobüs saatleri, güncel metro saatleri ve yol üzerindeki en güncel çalışmaları göstermesi ile Kore’de en seveceğiniz uygulamalardan birisi olacağını garanti edebilirim. Sadece dikkat etmenizi önermek istediğim şey uygulamayı kullanırken bazen İngilizce karakterler ile arama yaptığınızda aradığınız yerin sonuçlarda çıkmaması. Bu yüzden mümkün olduğunca gideceğiniz yerin hem Korece hem İngilizce yazılışı elinizde bulunsun.

NAVER SÖZLÜK

Naver Sözlük

Naver dictionary adından da anlaşılacağı üzere sözlük programıdır.  Korece’yi hemen hemen dünya üzerindeki tüm dillere çeviren bu program , Türkçe çeviri konusunda da başarılı olduğu gibi Kore’de en çok kullanacağınız uygulamalardan birisi olacaktır. Cümle çevirisi de yapan Naver Dictionary, size bu alanda sadece İngilizce, Japonca , Çince , Rusça , Almanca , İspanyolca ve Hintçe gibi dillerde yardımcı olabilir . Bu dillerden herhangi birini bilmiyorsanız içerisindeki Türkçe örnek cümlelerden yardım alabilirsiniz.

SNOW

Snow App

Güney Kore’nin snapchat’i olarak adlandırılan uygulama ile, eğlenceli fotoğraflar ve kısa videolar çekebilirsiniz.
Mevcut olarak uygulamanın içinde bulunan onlarca filtre ile keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla ile mesajlaşma aracı olarak da kullanabilir, günün popüler haberlerini bu uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.Fotoğrafçılık ile ilgili Kore’nin en popüler uygulamalarından birisi olan snow, İngilizce ve Korece olarak hizmet vermektedir.

NAVER

Naver

Dünya üzerinde Google bizim için ne ise, Güney Kore’de de Naver aynısı. Korelilerin kullandığı en popüler iki uygulamasından birisi. Korenin arama motoru olarak hizmet veren Naver, Kore’de Google’ı açık ara farkla geride bırakan arama motoru uygulamasıdır.  Sadece arama motoru olarak değil aynı zamanda, Naver Harita, Naver Cafe, Naver Blog, Naver Sözlük, Naver TV, Naver Video gibi çeşitli alanlarda hizmet vermektedir.  Google gibi sade bir ara yüze değil de biraz daha karmaşık bir ara yüze sahip olsa da Korelilerin %95’i Naver uygulamasını kullanmaktadır. Hatta Kore’ye geldiğinizde direk Naver Harita ve Naver Sözlüklüğü en sık kullanılanlara eklemenizi tavsiye ederiz. 50 milyondan fazla indirilmesi ile şuan Kore’nin en popüler ikinci uygulaması diyebiliriz.

KAKAOTALK

Kakaotalk

Korelilerin en çok kullandığı uygulama olan Kakaotalk. Güney Kore’de 7’den 77’ye akıllı telefon kullanan herkeste mevcut olarak bulunan bir uygulama, sadece Kore’de değil Dünya’da da popüler bir mesajlaşma servisidir. 100 Milyonu aşan indirilme sayısı ile, şuan Dünyadaki En popüler mesajlaşma uygulamaları içerisinde, ilk 10’da yer alıyor.  Türkçe dil desteği de bulunan uygulamanın, şu günlerde gittikçe popülerliğinin arttığını söyleyebiliriz.  Klasik emojilerden daha farklı olarak uygulamanın içerisinde yer alan özel “Kakao Friends” emojileri, şuan Kakao’nın lisanslı ürünleri olarak piyasada satılmaktadır.  Önünde saatlerce kuyruk oluşmasına neden olan mağazalarda Kakao Friends’in figürlerini, el kremlerini, telefon kılıflarını, çantalarını, oyuncaklarını bulabilirsiniz.  Ryan, Muzi, Apeach, Frodo, Neo, Tube, Jay-G ve Con olmak üzere , 8 farklı karakterden oluşan Kakao Friends artık sadece bir emoji değil aynı zamanda Korelilerin en sevdiği oyuncaklar arasındadır.

KakaoTalk

Kakao Pay

Kakaopay

Korelilerin son yıllarda en çok kullanmaya başladığı ve artık kağıt paradan dijital ödeme sistemlerine geçişin hızlanmasında neden olan bir uygulama. Daha öncede dediğim gibi Kakaotalk 100 milyonu aşan indirme ve kullanıcı sayısı ile elinde bir çok Dünya ülkesinden daha fazla data ve nüfusa sahip bu yüzden de eğer elle tutulur güzel bir uygulama yaparlarsa, Kakaopay gibi ülkedeki ödeme sistemine bile etki edebiliyorlar. Kakaopay para transferi, ödeme sistemi, kasko ve sigorta, hediye gönderme, alman usulü ödeme sistemleri gibi daha bir sürü şeyi bir arada yapabileceğiniz bir uygulama. Bu uygulamayı kullanabilmek için öncelikle elinizin altında bir adet Kore bankasından alınmış hesap numarası olması lazım. O hesap numarasını bu ödeme sistemine bağlayıp dilediğinizi yapabilirsiniz. Ayrıca bu ödeme sisteminde sadece telefonunuz ile değil fiziki olarak bir banka kartına da sahip olabiliyorsunuz.

Uygulamalar ve Mutluluklar Sizinle Olsun!
Takip etmeyi ve ettirmeyi unutmayalım 🙂
Facebook
Instagram
Pinterest
Youtube
Twitter

Share This Story

Duyurular

You May Also Like

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.