Seul’de Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey

Seulde Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey

Seul deyince hepimizin aklına gitsem şunu yaparım, bak buraya kesin gideceğim, şurada kesin selfie’im olmalı (ben kalp gülen surat ) gibi bir sürü plan yapıyoruz ama tamamını yapabildiğimiz pek olmuyor. Yani kendime adıma konuşuyorum Kore’ye gittiğimde “ulan bu kez varyaaa kesin  gidicem o DMZ’ye ” diyorum ama gidemiyorum (3 defa niyetlendim olmadı gidemedim). Hırs yaptım bu kez gideceğim, kaçarı yok, bi Kuzeye’de çekin yapıcam bide Güneyde  🙂 hahaha.

Şimdi DMZ ‘i turistik bir yer ve turistik yerleri, müzeleri, sarayları bir kenara bırakıp size Seul’de yapmaktan en çok keyif aldığım 10 şeyi paylaşmak istiyorum. Gerçi aşağıda yazdıklarımdan bir tanesini yapmak için saray ya da müzeye gitmek gerek ama neyse siz yinede onu çok şey yapmayın 🙂 Eğer hazırsan çılgınlar gibi eğleneceğin 10 maddelik Seul’de mutlaka yapılması gereken 10 şey hemen iki tık aşağıda seni bekliyor.

10) Yeouido Park’ta Arkadaşlarla Piknik Yapmak

Yeoudi Park

Yeouido, Seulde arkadaşlarınız ile toplana bileceğiniz, kafanıza göre takılma imkanınızın olduğu, etrafınızdakilere zarar vermeden, istediğinizi yapabileceğiniz gençlik merkezi gibi bir yer. Yani ben tanımlamasını böyle yapıyorum 🙂 Tek gitmemenizi tavsiye ederim ziraa gelenlerin büyük bir çoğunluğu çift ya da arkadaş topluluğu ve tek giderseniz bu sizi üzebilir, küçük Emrah’a bağlatabilir. Arkadaşlarınızla toplanın alın kızarmış tavuğunuzu, noodle’ınızı (noodle pişirmek için yerler mevcut) geçin Han nehrinin kenarına açın biranızı, sojunuzu sohbetinizi goygoyunuzu yapın 🙂 Burası zaten bizim Caddebostan sahiline benziyor ve insanlar raad keyifli keyifli gülüyorlar. Cebinizden çıkacak olan 7-8 Bin Won ile gayet güzel bir piknik yapabilirsiniz. Yazın bunu bir kenara, bakarsınız Ağustos’ta hep beraber bir Yeouido pikniği yaparız 🙂

9) Lotte World’e Gidip Yeniden Çocukluğa Dönmek

Lotte World, Seul

Lotte World, Seul

Burası muhteşem bir lunapark, içinde yok yok. Eğer lunaparktan ve o kocaman devasa oyuncaklardan korkmuyorsanız burası mutlaka gidilmesi gerekenler sırlamasında yer almalı. Siz bilirsiniz demiyorum, burayı listeye alın arkadaşlar. İstanbul’da gittiğim hiç bir Lunapark’ta buradaki kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum. İstanbul’da en çok küçükken Bostancıya babamla giderdik ve tek bindiğim oyuncak çarpışan arabalardı. Onu keyfini o masum eğlencenin yerini hiçbir lunapark tutamaz ama artık büyüdük tabiri caizse eşşek kadar olduk ve çarpışan arabalara değil, Rollar Coaster’lara binmek istiyoruz 🙂 Sadece bu değil daha bir sürü ilginç şey var burada, eğer tamamına binmek isterseniz bir gününüzü ayırmanız gerekiyor. Birde ayın belli günlerinde indirimliydi, yani benim gittiğim sene hem o indirim gününe denk getirmiştik hemde arkadaşımın banka kartı ile satın aldığımızda ekstra indirim olmuştu. Gitmeden önce bir araştırın ona göre bileti ucuza kapatın gençler.

8) Saray ve Müzelerdeki Ücretsiz Hanbok’ları Deneyip Selfie Çekilmek 🙂

Gyeongbokgung Sarayında Hanbok Deneme

Gyeongbokgung Sarayında Hanbok Deneme

Başlıktan da anlaşılacağı gibi Hanbok’ları bazı saray ve müzelerde ücretsiz olarak deneyebiliyorsunuz. Aklıma şuan sadece Gyeongbokgung Sarayı geliyor ama bir kaç yerde daha gördüğümü hatırlıyorum. Koreye gelmişken Hanbok denemeden, Hanbok ile selfie çekilmeden olmaz. Vallahi arkanızdan ağlar Hanboklar 🙂 Gittiğiniz saray ve müzelere bakın mutlaka bahçede bir yerde Hanbok kabini vardır.  Selfienizide çeker atarsınız sosyal medya hesaplarınıza, ortamlarda havanız olsun.

7) Namdemun Markette Alışveriş Yapmak

Namdaemun Market

Namdaemun Market

Burası Güney Korede pazarlık yapabileceğiniz ender yerlerden birtanesi her ne kadar hepsini indirimi sevsede, indirim yapmayı pazarlığı sevmeyen bir millet. Ama öyle yağma yok Mahmutpaşadan, Tahtakaleden esnaf abilerden öğrendik biz pazarlık yapmayı. Dünyanın neresi olursa olsun o pazarlık yapılacak 🙂 Buradaki satıcılar diğer bölgedeki satıcılara göre daha ılımlılar yada bana öyle denk geldi. Satın aldığım her hediyelik eşyada mutlaka pazarlığımı yaptım indirimimi aldım . Taktik çok basit siz soruyorsunuz “Bu ne kadar?”  satıcı diyo “5000 won” elinizi uzatıyorsunuz 5000 won çok pahalı 3000 won’da anlaşalı diyorsunuz. Kabul etmeyecek muhtemelen okay, good bye diyip ayrılırken size kesin bağıracak, bi dakka 4000 won diye orda 3500 won son fiyat deyip istediğiniz alabilirsiniz. 🙂

6) Konkuk Uni. İstasyonunda Yemek Yemek.

Konkuk Üniversitesi Bölgesi

Konkuk Üniversitesi Bölgesi

Konkuk Universitesi istasyonu herhalde Gangnam’dan sonra gördüğüm en kalabalık buluşma noktlarında biri. Buraya akşam – sabah, gece-gündüz ne zaman siterseniz gidebilirisiniz, 24 saat hareketli bir yer. İsterseniz sokakta isterseniz lokantalarda yemeğinizi yiyebilirsiniz. Sokaklar boydan boya lokanta, pub, kahveci vs. tam bir öğrenci mekanı. Arkadaşlarınızla buluşup beraber takılabileceğiniz eğlenceli bir yer. Ben ve arkadaşlarım akşam yemeği için gitmiştik ve caddenin en ünlü kokoreçcisine gittik 🙂 Dükkanın adı “신사소곱창” adreside burada: https://goo.gl/maps/sazY5Mj1TtD2  🙂 Hatta o kokoreçcinin duvarına küçükte bir hatıra bıraktım.
konkuk-üniversitesi-caddesi

5) Birbirinden Farklı Konsept Kafelere Gitmek

Koredeki Konsept Kafeler

Koredeki Konsept Kafeler

Güney Korede en fazla raştlayacağınız şeylerden birisi de kahve dükkanları, sıra sıra 5-9 tane kahve dükkanını görebilirsiniz ve hepsininde dolu olmasına hayret edebilirsiniz. Starbucks’ın eğer ABD menşeili bir firma olduğu bilmeseydim herhalde Güney Kore firması derdim. Ama bu kahveciler dışında Korede göreceğiniz garip kafeler var, “Hello Kitty Cafe, Capi Capi Loom Loom Cafe, Charlie Brown Cafe, Polar Bear Cafe ” gibi daha bir sürü konsept kafelere gidebilirsiniz. Ben bu ayıcıklı kafeye gittim ama kapalıydı. Maalesef geri döndüm 🙂

4) Iteawonda “Merhaba” Yazılı Kaldırım Taşını Aramak.

Itaewon'un Kaldırımları

Itaewon’un Kaldırımları

Iteawon, Seul’un İstiklal caddesi gibi bir yer ve kebapçı abilerden, Hint mutfağına, Meksika mutfağına kadar her şeyi bulabileceğiniz beynelminel bir yer. Turistlerin mutlak uğrak noktalarından bir tanesi olduğu için, Seul belediyeside kaldırım taşlarına her ülkenin başkentini ve o ülkenin dilinde “Merhaba” yazmış 🙂 Hem Iteawon’ı gezmek hemde farklı bir şeyler yapmak için güzel bir aktivite, yazın bunu gençler.

3) Sokakta Yemek Satan Teyzelerden Yemek Almak

Kore Sokak Yemekleri

Kore Sokak Yemekleri Satan Çadır

Öncelikle Korede sokakta yemek satan teyzelere siz siz olun sakın “Ajumma” yani teyze demeyin. Arkanızda saydırabilir ve size kızabilirler 🙂 Tabi ben Korece bilmiyorum benim için sorun yokta diyebilirsiniz ama bu Teyzeler kendilerine teyze denilmesinden pek hoşlanmıyorlar ama güzel Tteokbokki, Odeng, Gimbap, yapıyorlar 🙂 Eğer çok aç değilseniz ve de vaktinizde çok yoksa ayak üstü bunları atıştırabilirsiniz.

2) Han Nehrinin Kenarında Bisiklete Binmek

Han Nehri Kenarındaki Bisiklet Yolu

Han Nehri Kenarındaki Bisiklet Yolu

Han Nehri kenarında bisiklete binmek bizim Caddebostan sahilinden Maltepeye kadar uzanan yolda bisiklete binmek gibi, sahilden sahilden keyif alabileceğiniz güzel bir yol. Saatlik ya da günlük olarak kiralayabileceğiniz bisikletler mevcut, onları kiralayıp binebilirsiniz. Benim en sevdiğim spor aktivitesi olur kendisi ve hunharca saatlerce binebilirim 🙂 Eğer sizde bisiklete binmeyi seven biriyseniz tavsiyem yapılacak listesine alınız ve hatta yanına yıldız koyunuz 🙂

1)  Namsan Kulesinden Seul’u Seyretmek

Namsan Kulesinden Günbatımı

Namsan Kulesinden Günbatımı

Namsam Kulesi, Seul’un aşıklar tepesi. Gittiğiniz, gezdiğiniz coğrafyaları her zaman birde oranın en yüksek noktasından güneşin doğuşunu ya da batışını izleyin. Namsan Kulesi bunun için Seul’deki en güzel noktalardan birisi. Zirvede bir Selfie çekilmeden olmaz 🙂 Namsan Kulesi ile ilgili  daha fazla bilgi için “Romantizmin Zirvesi : Namsan Kulesi” yazımı okuyabilirsiniz.

Seul’de Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey, kendi tecrübelerimden yola çıkarak yazmış olduğum bir yazı ve sizinde bunları yaparken keyif alacağınızı düşünüyorum. Sormak istediğiniz sorular ve aklınıza gelen her şey için yorum kısmına yorum yazabilirsiniz:)
(Kısa not: Yukarıda paylaşmış olduğum fotoğrafların bazıları bana ait olmamış olup http://english.visitkorea.or.kr/enu/index.kto adresinden, bazılarını da google görsellerden aldığımı belirtmek isterim. )

Güç ve Mutluluk Sizinle Olsun!
Erdal.

Facebook
Instagram
Pinterest
Youtube
#koregezisi

Summary
Article Name
Seul'de Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey
Description
Seulde Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey, Seul'un metropol şehri olmasının yanında eğlenceli taraflarını da göstermek için hazırlanmıştır :) #koregezisi

Share This Story

Seul

You May Also Like

2 Comments

  1. 1
    • 2

      Erkan Selamlar,

      O gün bu paylaşımı yaparken cidden iyi çözünürlükte bulamadım! Bi kaç tane vardı nette ama çözünürlükleri kötüydü bende ingiltereyi koydum. Değiştiririm diye not almıştım ama unutmuşum iyi ki hatırlattın 😀 Yazıyı beğendiğine sevindim.

  2. 3

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.