Hayatımda İlk Defa Kpop Konserine Gittim

Pyeongchang 2018 K-Pop Festivali

Hayatımda ilk defa kpop konserine gittim. Esasında tamda bir grubun yada kişinin sahne aldığı bir konser değildi. Farklı sanatçıların bir araya geldiği, farklı seslerin dostça mücadelesi desem daha doğru olur sanırsam. Yada “Music Bank” gibi bir şey. Neyse Türkiye’deyken Kpop adına bildiğim birkaç şeyden birisi Ailee’nin ‘Üsküdar’a Gider İken” şarkısını seslendirmesi ve CNBlue’nın İstanbul konserine bedava gitme şansı yakalamış olmam ki zaten o konsere de sırf meraktan gittim. Hani yeni yeni Kore hakkında blog yazmaya başlamışın hedef kitlem kim? neden bu kadar çok seviyorlar kpop’ı vs bir ufak ön araştırma. Zaten konserde bedavaydı, zamanımda var. Ayşegül, Betül, Ben üçümüz gittik. Allahtan yanımdaki insanlar “oppacı” diye tabir edilen kızlardan değildi de bana ne nedir, niye bu kadar popi bu kpop açıkladılar. Sağ olsunlar, tekrardan teşekkür edeyim ikisine de 🙂

2018 Pyeongchang K-POP Festivali

Neyse gelelim Kore’deki Kpop konserine nasıl gittiğime. Bu gittim kpop konseri 2018 yılında Kore’de yapılacak olan kış olimpiyatlarının tanıtımı için hazırlanmış bir turne gibi bir şey ve sadece Seul’de değil belli başlı birçok ilde yaptılar. Ama ilk olarak Seul’de yaptılar diye biliyorum. Benim bu konsere gidişim ise şu anda da devam ettiğim dil okulum olan Kimpo Üniversitesinin uluslararası ofisinde çalışan arkadaşım dedi ki ” kpop konseri var, bilet gönderdiler okula, gelir misin? ” Dedim vallahi ben bir tek Cnblue ve Ailee’yi biliyorum onlarında sadece isim olarak, sokakta görsem tanımam onlarda beni tanımaz, hepsi benim için sadece birer Koreli. Neyse dedim geliyorum merak ettim. Nasıl olsa bilet bedava evet evet yanlış duymadınız bilet bedava ve birazdan okuyacağınız satırlarda kimler kimler geldi onları da yazacağım. ( Bu bilet bedava kısmını okuyup da küfreden arkadaşlar varsa onları yorum kısmına bekliyorum 😂😂)
Aldık biletimizi, taktık kolumuza bilekliğimizi (stada giriş için gerekli olan barkodlu bir bileklik) düştük yola. Bu arada konser Seul’un en büyük Beyzbol statlarından birisi olan Seoul Gosheok Sky Dome’da yapılıyor. İlk defa böyle büyük çaplı bir konsere gitmiyorum ama dediğim gibi ilk defa kpop konserine gidiyorum. Eeee hani İstanbul Cnblue’ya da gitmiştin diyenler olacaktır. O konser sadece kpop üzerine değil Asya ülkeleri arasında yapılan bir program neticesinde gelmişlerdi ve tek şarkı söylediler. (Daha fazla bilgi için lütfen ABU Şarkı yarışması diye aratınız.)

Geldik stada, etrafta mahşeri kalabalık bizim stat önlerindeki köfteci abiler gibi burada da sosisli satan, tost satan, acılı pirinç kekleri vs satan bir dünya seyyar satıcı var… Hmmm otantik Kore sokak yemekleri alırım bi dal 🙂 Bünye alışık maçtan önce tükürük köfte sucuk yemeğe, yadırgamadım yani… Tabi yemek satanlar haricinde bazı tanıtım stantları ve bilgi masası vs var. Tanıtım stantlarından birisi “Güneşin Soyu yani Descendates of Sun” ‘ında standıydı ve hemen gittim birkaç da imzalı poster aldım. Elimde halen imzalı posterleri var. İsteyen olursa ulaştırmaya çalışırım.
Konsere girmek için geçtik sıramıza, ufak ufak fıtı fıtı ilerliyoruz. Kuyruk o kadar uzundu ki yarım saat fazla sürdü sahanın içine adım atmanız. Bileti göster vs derken neyse girdik abi içeri, dediler ki ” siz yabancı öğrencisiniz en öne doğru ilerleyin” ahanndaaa vip koltuklara doğru gidiyoruz vallaha…. Uuuu beybi beybi beybi sevdim ben bunu hep bilet bedava hem de sahne önü yani sahne yanı 🙂 ne kadar yakın olduğumuzu görmek için Shine grubunun youtube’daki yayınladığım videosunu izleyebiliriz.
İçeri biraz erken girmişiz bari etrafı dolaşalım kimler var kimler yok bir göz atalım dedik. Size şunu söyliyeyim kapıdan giren her 100 kişiden 98’i kadın. Sanırım “Sensation White” Ukrayna’da bile oran bu kadar değildir 🙂 Tamam bunu söyledim diye de şuan belli bi kesim hemen kpop konseri videoları izlemeye bilet bakmaya başladı bile hehehe 🙂 Neyse geri kalan her yüz kişiden ikisini oluşturan erkek popülasyonu ise ya güvenlik yada benim gibi işi gücü olmayan, yada kız arkadaşının zoruyla gelmiş yada en önde oturan ihtiyar heyeti 🙂
Sahanın genel oturma düzenine baktığımızda bizim bulunduğumuz yer konum ve sahneye yakınlığı bakımından baya iyiydi. Ama gel gör ki saha içinde sandalyelerde oturarak konsere izlemeye alışık değil bu bünye. Dedim herhalde konser başlayınca sandalyeler toplanacak sonra biz dans müzik eğlence çoşucaz. İlk bi ihtiyar heyeti çıktı konuşma yaptı, sonra bu organizasyonda gönüllü çalışan öğrencileri çıkardılar hepsine teşekkür ettiler. Bu olay iyiydi bak, gönüllüleri çıkarıp tek tek teşekkür etmeleri.

Ve artık konser başlasın! Sahne sizin çocuklar yardırın 🙂 İlk önce davul gösterisi başladı baya iyiydiler. Gösterinin bir kısmını kaydettim, yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz. Sonra bir iki gösteri daha derken, artık sıra geldi kpop’un minnoş yüzlü çocuklarına. Kpop gruplarındaki kızların hepsinin yüz ve vücut hatları aynı boyları birbirine yakın, tek fark saç renkleri, stili ve ses tonları. Sanırsınız hepsini aynı fabrikadan çıkmış yada aynı estetik merkezinden 🙂 Erkek gruplarının farkı kızlardan biraz daha uzunlar ve daha az makyajlılar, yoksa baby face’lik durum her iki cinsiyet içinde geçerli 🙂 Neyse gruplar tek tek çıkmaya başladı, Shine, Beats, Wonder Girl, Twice (cheer up baby’de ufakta bi canlı yayın yapmıştım) ve daha adını bilmediğim bir sürü sanatçı ve gruplar. Her şey çok güzel organizasyon süper demeyi çok isterdim ama çok garip bir şey oldu. Güvenlik geldi şarkı söylenirken ayağa kalkmayın dedi. Nasıl laann! Sahne önündeyiz, saha içindeyiz, nasıl ayağa kalkma. Ya güvenlik “senin ağzından çıkan şeyle kulağanın duyduğunun aynı şey olmadığının farkında mısın acaba” konser dediğimiz şeyin doğasına aykırı bi kere oturup konser dinlemek. Yani klasik müzik konseri değilse 🙂 Neyse dedik herhalde arkadakiler göremiyor o yüzden, lan iyide herkes ayakta yok oturun , oturun, ayağa kalkmayın sürekli bi müdahale. İşin garip tarafı arka taraftaki oturanlar hep hayran gruplarıymış ve hiç birisi ayağa kalkmadan izledi konseri. Tek yaptıkları şey ellerindeki ışıkları sallayıp şarkılara eşlik etmek. Kızlar kendi parçalıyor, çığlık atıyor ama ayağa kalkmak yok, sadece arkada bağıran yüzlerce kişilik çığlık sesi duyuyoruz 🙂 Meğerse orada aykırı olan bizmişiz, şarkı başladığında ayağa kalkıp ufak ufak dans etmek istediğimiz için hahahaha.

Güvenlik bulaşma bana…

Gruplar ardı ardına çıkıyor ama ben sıkıldım şarkıları anlamıyorum, ayağa kalkamıyorum, sanki hep aynı tonmuş gibi geliyor. Dedim bari biraz fotoğraf çekeyim, sahne önüne kadar ulaşabilme şansım olduğu için sahne önüme kadar gittim fotoğraf çekiyorum, güvenlik geldi. Dediği tek şey el işaretleri ile “no” (hayır), dedim tamam iki fotoğraf çekicem. Yok önümden çekilmiyo, sanki fbi a….sma yaprağa… Böyle tavırlar falan. Benimde inadım pistir abi yok iki fotoğraf çekicem ya, hani daha önce bir çok düğün dernek, organizasyon, sünnet nişan vs allah ne verdiyse hepsinde fotoğraf çekmiş biri olarak etrafındakileri rahatsız etmeden nasıl fotoğraf çekilir az çok biliyorum. Yok dayı önümden çekilmiyor. Dayı benle inatlaşma yaa, gözünü seveyim bak bana her şeyi de ama sebepsiz yere beni engelleme. Günün sonunda aynı noktadan fotoğraf çektim ama yani gereksiz ufaklı çaplı birbirimize sert bakmalar, tarzanca konuşmaya çalışmalar falan. Neyse geri gittim yerime oturdum. Ortalık sakinleşti her şey normal bu Güneşin Soyundaki asker dayılardan birisi çıktı, şimdi yeni evlenen değilde diğeri biraz daha esmer olan. Siz tanıdınız onu sanırsam 🙂

Veee BTS Sahne’de

Hani böyle en ön sahnede her şey habersiz bir grup oturur ya, sırf prosedür gereği oradadır. Bilmen nerenin belediye başkanı, şu müdürü bu müdürü sayın valim vs… Bu grup BTS sahneye çıktığında kızların attığın çığlıktan herhalde bir şey oldu sanıp adamlar yerinden kalktı ve arkaya baktı. O derece yüksek bir çığlık ve ben BTS’i değil o hayran grubunu izledim. Hepsi aynı anda ayağa kalktı ellerindeki beyaz çiçekli ışıkları sallayıp eşlik ettiler. Senkronizasyon süper laannn… Yemişim BTS’i o zaman daha ilk defa görmüşüm zaten ilgi alakam yok, bu yüzden BTS’in videosunu çekemedim. Çevirdim abi oturduğum sandalyeyi o grubu izliyorum. Şöyle hayal edin, stada gittiğinizde kapalı, maraton, eski açık vs vardır ya kolon kolon ayrılmıştır. Bir Kolonun tamamının bu kızlardan olduğunu ve aynı koreografı yaptığını hayal edin… Tek kelimeyle baya iyiydiler. Şimdi BTS severler, Army’ler BTS sevenler toplulukları bana sinirlenmiş ve içinizdeki argo kelimeleri dışarı vurmuş olabilirsiniz ama benim maalesef cidden Kpop’la hiç alakam yoktu o zamanlar. Sadece iki şarkıcı biliyordum o kadar dahası yok, koca bir sıfır. Şuan bilgi düzeyim daha iyi ama yine kim kimdir, hangi gruptadır bilmeme sadece spotify’da yada youtube denk geldiğimde hoşuma giderse dinlerim geçerim 🙂

BTS’in videosunu çekemedim ama Shine seveler bu video sizin için gelsin 🙂

BTS’den sonra sahneye yine bir kaç grup daha çıktı ama isimleri nedir bilmiyordum, sizin araştırdım ve buldum 🙂 Shine, BTS, BEAST,Wonder Girls, Twice, Boys Republic, MONSTA X, Cosmic Girl, Gummy, Block B, B.A.P, VIXX, BTOB, AOA, MAMAMOO, Red Velvet, SPICA, Oh My Girl, KNK, ve diğerleri. Yani liste tam olarak bu şekilde.

Yazıyı buraya kadar takip edip okuyan arkadaşlarımdan küçük bir ricam var, önümüzdeki aydan itibaren başlayacağım You Tube macerama destek olursanız sevinirim. Kore Gezisi Youtube linkine tıklayıp Abone Olabilirsiniz.

Müzik ve Kpop Sizinle Olsun…
#koregezisi
Facebook
Instagram
Pinterest
Youtube
Twitter

You May Also Like

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.