Coronavirus (2019-nCov) nedir? Güney Kore’de son durum?

Coronavirus, nam-ı değer 2019-nCov nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Ayrıca en çok sorulan sorulardan birisi olan “Güney Kore’de son durum ?” Çine yakın ya hani acaba bu yüzden güvenli mi değil mi gibi bir soru var akıllarda. Buna elimden geldiğince doğru ve düzgün cevaplar vermeye çalışacağım ama öncesinde neymiş bu Coronavirus onu bi konuşalım.

Coronavirus bilim insanları tarafında teknik adı 2019-nCov olarak adlandırılan pozitif ve tek iplikçikli RNA virüsü olan yeni Korona virüsüdür. ilk olarak 2019 yılında Wuhan şehrinde ortaya çıktığı için halk arasında Wuhan Coronavirus, Wuhan Zatüresi olarak bilinen hastalıktır.
Coronavirus insandan insana temas ve solunum yolu ile bulaşan bir hastalık, solunum yolu ve geniz arasındaki kısımda kuluçkaya yatan virüs, diğer insanlara da buradan yayılıyor. Coronavirüs belirtileri baş ağrısı, ateş ve öksürük şeklinde kendini gösteriyor. Dünya sağlık örgütünün verilerine göre şuana kadar görülen vakaların büyük bir kısmı Çinde ortaya çıktı ve şuana kadar 12 şehirde toplam 42 Milyonun yakın insan karantina altına alındı. Çin dışında toplam 11 ülkede daha gözüken “Coronavirus” den etkilenen insan sayısı Çin’de 2761, Güney Kore, Japonya, Avustralya, Singapur ve Malezya’da 4 Tayland ve Amerika’da 5, Fransa’da 3, Vietnam’da 2, Nepal ve Kanada’da 1 olmak üzere Dünya üzerinde toplamda sayısı 2798 olarak açıklandı. (Kaynakça: )

Dünya sağlık örgütünü raporuna göre ayrıca 5794 kişi şüpheli ve 461 kişi ise ciddi bir Coronavirus’ü nedeni ile tedavi altında. Verilen son rakamlara göre 80 kişinin hayatını kaybettiği söylenen salgın için çözüm olarak kalıcı herhangi bir ilaç ya da tedavi bulunabilmiş değil. Ama Çin devletinin çok hızlı aldığı önlemler ve karantina sayesinde bu kadar tehlikeli bir virüsün oldukça yavaş yayılmış olduğunu söyleyebiliriz.
Çin her yıl ay takvimine göre kutladığı Yeni Yılı nedeni ile Dünya üzerinde seyahatin en yoğun olduğu sezonlardan birisinde bu virüsün en az seviyede yayılmasını başarmış gibi gözüküyor. Dünyanın en büyük göç hareketlerinde birisi olan yeni yılda yaklaşık 400 milyon insanın yer değiştirdiğini düşünürsek durumun ne kadar ciddi boyutlara geleceğini hayal edebiliriz.

Coronavirus Haritası

Güney Kore’de Son Durum!

Güney Kore’deki son durum ise şuana kadar görünen 4 kişide gözetim altında ve herhangi bir ölüm vakası yok. Ülkeye giriş çıkışlarda sıkı bir kontrol ve Çin’e gidip gelen Koreliler için özel bir takip durumu söz konusu. Ayrıca Güney Korelilerin başlattığı imza kampanyası ile Çinden gelenlerin geçici süreliğine ülkeye girişinin yasaklanmasını talep ediyorlar.23 Ocak’ta başlayan Kampanya’ya şuana kadar 540bin kişi katılmış.
Birde Güney Kore için asıl büyük tehlike Güney Kore’de okuyan Çinli öğrenciler. Güney Kore’deki yabancı öğrenci 160 bin civarındayken bu rakamın %43’ü yaklaşık olarak 44bin’i Çinli öğrencilerden oluşmaktadır. Yaşadığım bölgeden örnek vereyim HUFS ‘da 2666, Kyung Hee Üniversitesinde 4300 civarı, Kore Üniversitesinde ise 4200 civarında Çinli öğrenci bulunmakta. Bense bu bermuda şeytan üçgenin tam ortasındayım :)))))


Bermuda

Birde şöyle bir durum var Dünyadaki en büyük virüs yayılan yanlış haber ve kirli bilgi. Güney Kore evet Çin’e çok yakın ama içinde bulunduğumuz global Dünyada herhangi bir virüsün Dünyanın başka bir ucunda görülmesi mümkünken çok fazla panik yapmaya gerek yok. Sadece Güney Kore’de değil Amerika’dan Fransa’ya kadar gözüken bu salgın için yapmamız gereken önemliler var. Güney Kore’ye gelecek olanlara veya bu salgının gözüktüğü diğer ülkelere gidecek olanlar için alınması gereken önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;
– kişisel bakıma özen gösterme
– toplu taşımada ve dışarıda maske kullanma (Ne tür maske olduğu aşağıdaki görselde mevcut)
– işten veya okuldan veya herhangi bir yerden eve geldikten sonra mutlaka elleri yıkama ve alkollü el antiseptiği temizleme
– hapşırırken ya da öksürürken elimizi değil kolumuzu yada peçete kullanma
– çiğ et ve türevi ürünleri tüketmeme
– hastalıklı hayvanlarda uzak durma
– seyahatiniz sırasında herhangi bir ağrınız vs olursa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmayı
– seyahat sağlık sigortanızı yaptırmayı unutmayın.

Ne Tür Maske Kullanılmalı.
Dünya Sağlık Örgütünün Riskten Korunma Yöntemleri

Sağlık ve Mutluluk Sizinle Olsun…
#koregezisi #errdal
Youtube
Facebook
Instagram
Pinterest
Twitter

Summary
Article Name
Coronavirus Nedir? Güney Kore'de son durum.
Description
Coronavirus, nam-ı değer 2019-nCov nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Ayrıca en çok sorulan sorulardan birisi olan "Güney Kore'de son durum ?" Çine yakın ya hani acaba bu yüzden güvenli mi değil mi gibi bir soru var akıllarda. Buna elimden geldiğince doğru ve düzgün cevaplar vermeye çalışacağım ama öncesinde neymiş bu Coronavirus onu bi konuşalım.

Yorum Kısmı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.