Romantizmin Zirvesi : Namsan Kulesi

Namsan kulesi Seulun Namsan dağında bulunan ve Kore medyasındaki bazı TV ve radyo kanallarına (KBS, SBS, MBC gibi) hizmet veren, yayın sinyal alıcılarının bulunduğu ilk genel radyo dalgası kulesidir. Yapımına 1969 yılında başlanmış ve 3 Aralık 1971 yılında tamamlanmıştır. Namsan dağının zirvesinde olmuş olup yükseliği yaklaşık olarak 236 metredir. Seul en yüksek noktası olarak bilinen kuleden Seul manzarasını görebilirsiniz. 1980 yılında halka açılan kulenin şuan ki resmi adı “YTN Seoul Tower” yada ” N Seoul Tower”.
Namsan Kulesine (Namsan Tower) gittiğinizde mutlaka yapmanız gerekenler diye bir liste çıkarmak istedim, bununla beraber Namsan Tower’a nasıl gidilir? Neden bu kadar popüler? gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım 🙂
Yazının hemen başında uyarayım tek başınıza Namsan Tower’a gitmek biraz canınızı sıkabilir, zira burası biraz minnoş ve sevimli çiftlerin mekanı gibi bir şey olmuş. Daha otobüse bindiğimizde bunu hissettik, çünkü bizimle beraber otobüse binen kişilerin yüzden 95’i çift olarak gelmişler.
Otobüsten indikten sonra kuleye gitmek için küçük bir yokuş var orayı çıkmanız gerekiyor. Biz Namsan Tower’dan gün batımını izlemek için biraz geç gittik ve güneşin batışına 10-15 dakika kala orada olduk. Ama gittiğimiz gün hava soğuk olmasına rağmen baya baya kalabalıktı. Ya da benim bünyem soğuğa alışkın olmadığı için bana soğuktu bilemedim şuan 🙂 üzerinden zaman geçince hatırlayamadım.
Neyse yapılacaklar listemize hemen başlayalım;
1) Namsan Kulesine Kilit Asmak

Namsan’a gelen çiftlerin yapmasın gerekenler sırlamasında ilk sırayı tartışmasız kilit asma alır. Terasa çıktığınızda görecekseniz onbinlerce kilit asılı, %90’ında çiftlerin isimleri ve tarih yazılı.Sizde giderken yanınızda mutlaka bir adet renkli kilit götürün. Eğer çift olarak gidiyorsanız ve götürmezseniz kız arkadaşınız gözlerinden süzülen iki damla yaşı silmek için yanınızda mendil bari olsun 🙂 Hatta size bir kıyak yapayım kilitleri en ucuz nerden alabilirsiniz onu söyleyeyim. Korede neredeyse her caddede bulabilceğiniz “Daiso” marketlerinden çok ucuza kilitler alabilirsiniz. Bu marketler bizim buradaki” ne alırsan 1 TL” sistemi ile çalışan marketler gibi. Buradan 1000 Won’a (2,5 TL) ye güzel bir kilit alabilirsiniz. Eğer kilit almayı unutursanız telefon kılıfınıza yazıpta oraya asabilirsiniz. Ya da orada bulunan hediyelik eşya dükkanından kilit alabilirsiniz ama size biraz pahalıya patlayabilir.  Yukarıda yazdığım acıklı sahne yaşanmasın diye elimden geleni yapıyorum kıymetimi bilin 🙂

2) Güneşin Batışını İzlemek

Namsan kulesi Seul’un zirvesinde olduğu için yazının başında da söylediğim gibi gün batımını izlemek için biraz geç gittik, şansımıza hava biraz kapalıydı. Sisli ve pusluydu ama olsundu, güneşin batışı eğlenceliydi 🙂 (Bian kendimi “yaprak sökümü” repliği söylerken bulmuştum)
Size tavsiyem havanın güzel olduğu bir zamanda gidin hava kapalı ve puslu olmasına rağmen Seulun zirvesinden günbatımını romantik, romantik izlemek güzeldi ama hava açık olduğunda daha muhteşem kareler yakalayabilir, belkide sevdiceğinizden güzel bir şiir bile duyabilirsiniz. (Hayal is coming)

3) Çiftler Koltuğunda Fotoğraf Çektirmek

Çiftler koltuğu yada çiftler bankı tam karar veremedim şuan ne yazacağıma ama burada fotoğraf çektirmek biraz zahmetli iş yahuu. Şurada bir kare fotoğrafımız olsun diye 15 dakika sıra bekledik. Namsan Tower’ın belkide en popüler 2. aktivitesi diyebiliriz. Eğer üzerine yazı falan yazmak istiyorsanız, sırada bekleyen kişi sayısına göre davranmanızı tavsiye ederim, eğer sıra çoksa ve yazı yazmaya kalkışırsanız arkanızdan gelecek küfürlere karşı koruma kalkanınızı hazırlayın… 🙂

4)Mektup yada Kartpostal Göndermek
Korelilerin halen daha birbirlerine kart göndermeleri yada doğum günlerinde küçük mektuplar yazmaları en sevdiğim geleneklerinden birisi. Bende her gittiğim ülkeden yeğenlerime ve arkadaşlarıma kart attığımdan mıdır bilmiyorum. Ama Namsan Tower’dan sevdiklerinize kartpostal gönderebilirsiniz ve yanlış hatırlamıyorsam Namsan’a özel pullar var. O pullardan alıp Seul’un zirvesinden “Kocaman sevgilerle” ile biten kart göndermek, gönderdiğiniz kişi mutlu edebilir.

5) Herkes Kendi Başkentini Bulsun 🙂

Namsan Kulesinin olduğu noktadan Ankara tam 7837.25 KM imiş. Kulenin 3.katına çıktığınızda Seul’u 360 derece görebiliyorsunuz. Hatta insanlar ile etkileşim yaratmak için camlara, bulundukları noktanın tam paralelinde hangi ülkenin başkenti olduğunu ve ne kadar uzaklıkta olduğunu gösteren sticker’lar yapıştırmışlar.
Birde bu kattan dışarı baktığımızda ana caddelerindeki ışıkların “Yıldız” şeklinde olduğunu fark ettik, yani sadece bize öyle gelmedi diye düşünüyorum. Orada bir yıldız şekli var, bu bilerek mi yapılmış yoksa zamanla mı ortaya çıkmış bir şey bilmiyorum ama orada bir yıldız şekli var. (Aşağıdaki fotoğrafta görebilirsiniz) Görenler yada bu konuda bilgisi olanlar yorum kutusunu yeşillendirsin. 
Son olarak tamam bu aktiviteler falan güzel ama biz buraya nasıl gideceğiz? Namsan Tower’a nasıl gidilir? Şu sorununda bir cevabını alalım diyen arkadaşlar için 3 seçenek var.
1) Namsan Ring Servisi – 02 Numaralı Otobüs
– Otobüse binebileceğiniz en yakın metro istasyonu : Chungmuro İstasyonu (Seoul Metrosundaki 3, 4 Hatlar), 2 Numaralı çıkışı kullanın(Daehan Sinemasının önü) ya da Dongguk Universitesi İstasyonu (Seoul Metrosu), 6 Numaralı çıkışı kullanıp otobüse binebilirsiniz.
– Ortalama her 15 dakikada bir otobüs var.
– Çalışma saatleri ; 07:00 – 24:00

2)Namsan Ring Servisi – 03 Numaralı Otobüs
– Otobüse binebileceğiniz en yakın metro istasyonu : Seul İstasyonu, Seul Meydanı  (Seoul Metrosundaki 1, 4 Hatlar), 9 Numaralı çıkışı kullanın ya da Itaewon İstasyonundan (6 Numaralı Seul Metrosu) 4 Numaralı çıkışı kullanabilirsiniz ya da Hangangjin İstasyonu (6 Numaralı Seoul Metrosu), 2 Numaralı çıkışı kullanıp otobüse binebilirsiniz.
– Ortalama her 20 dakikada bir otobüs var.
– Çalışma saatleri ; 07:30 – 23:30

3)Namsan Ring Servisi – 05 Numaralı Otobüs
– Otobüse binebileceğiniz en yakın metro istasyonu : Myeong-dong İstasyonu  (Seoul Metrosundaki  4 Hat), 3 Numaralı çıkışı kullanın ya da Chungmuro İstasyonundan (3 Numaralı Seul Metrosu) 2 Numaralı çıkışı kullanıp otobüse binebilirsiniz.
– Ortalama her 15 dakikada bir otobüs var.
– Çalışma saatleri ; 07:30 – 23:30

Bizim Namsan Tower maceramız şimdilik bu kadar, sürçü lisan ettikse affola, keyifle okuduğunuzu umut ederek, başka bir yazımda görüşmek üzere.

Bol hayalli yarınlar sizinle olsun! ( 나는 꿈이 있습니다 )
Erdal

Summary
Event
Namsan Kulesine Nasıl Gidilir?
Location
Seul N Tower, 105, Namsangongwon-gil, Yongsan-gu, Seoul 서울특별시 용산구 남산공원길 105 (용산동2가),Seoul,Geyonggi-do
Starting on
01/01/2016
Ending on
12/31/2016
KRW 10000

Share This Story

Seul

You May Also Like

1 comment

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.