Güney Kore Bayrağı ve Anlamı

Güney Kore Bayrağı – Taegukgi Nedir?

Taegukgi‬ günümüzde kullanılan Güney‬ ‪‎Kore‬‘nin bağımsızlık simgesi ve ülkenin sembolü olan bayrağın adıdır. Güney Kore bayrağı tarihte ilk olarak 1800’lü yıllarda Joseon Hanedanlığı döneminde karşımıza çıkıyor. Belki daha öncesi de vardır ama ben bu kadarını öğrenebildim 🙂 1800’lü yıllardan günümüze gelene kadar çeşitli şekillerde kullanılan bayrağın en son hali 1997 yılında oluşturulmuş. Üç ana parça, beyaz arka plan, kırmızı-mavi ying yang ve siyah trigramlardan oluşan Güney Kore bayrağının anlamalarını içeren bir infografik hazırladım, inceleyebilirsiniz.

Güney Kore bayrağını oluşturan üç ana parçanın ilki arka plan rengi olan beyaz renk, beyaz güney Kore bayrağında mutluluk, barış ve sevgiyi temsil ediyor. İkinci kısım olan kırmızı ve mavi renkteki ying-yang deseni pozitif ve negatifin birbirini dengede tutan iki element olduğunu temsil ediyor. Üçü kısım için bayrağın üzerinde bulunan uzunlu kısalı siyah çizgileri (trigramlar) tek tek açıklamak gerekirse; Sol üst köşedeki birbirinin benzeri olan üç çizgi havayı, sağ üst köşedeki iki kısa bir uzun ve iki kısadan oluşan çizgiler suyu, sol at köşedeki uzun, iki kısa ve uzun çizgilerden oluşan trigram ateşi, sağ alt köşede bulunan eşit uzunluktaki 6 kısa çizgi ise toprağı temsil ediyor. Bu çizgilerin burada dört element anlamının haricinde tabiat, mevsim, yer-yön, dört erdem ve aile içerisindeki anlamlarını da aşağıdaki infografikte bulabilirsiniz.
Kore Bayrağının AnlamıGüç sizinle olsun! 🙂
Erdal.

 

Summary
Article Name
Güney Kore Bayrağı
Description
Güney Kore Bayrağı Taegukgi‬ günümüzde kullanılan ‪Güney‬ ‪‎Kore‬'nin bağımsızlık simgesi ve ülkenin sembolü olan bayrağın adıdır.

Share This Story

Kore Tarihi

You May Also Like

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.