Mutlaka İzlenmesi Gereken 2015 Yapımı 10 Kore Filmi

Assassination

Assassination

Yeni yıla girdik, ay yılıda geçti artık şöyle bir geriye bakıp geçtiğimiz 2015 yılında en çok ses getiren Kore filmleri nelermiş bir bakalım. Mutlaka izlenmesi gereken 2015 yapımı Kore filmlerini izlemeden 2016 yılındaki filmleri izlemeyin 🙂

10. The Silenced


1938 yılında Japon istilasi altında olan Kore’de geçen hikâyede, Joo-ran adında küçük bir kız yatılı bir okula verilir. Okul uzak bir bölgede, disiplinli bir müdür tarafından idare edilir. Joo-ran zamanla bu okula ait bir sırrı öğrenir. Kız öğrenciler ortadan kaybolmaya başlamıştır.Okulda aniden tuhaf şeyler olmaya, Joo-ran halüsinasyonlar görmeye başlar. Joo- ran yerine geçtiği kızın kendisiyle aynı adı olduğunu öğrenir. İyileşmek için ilaç almaya başlar ama bu esnada okulla ilgili bu tuhaf sırrı da yavaş yavaş açığa çıkarmaya koyulur.

9. The Office


Maaşlı çalışan Kim Byung-guk eve döndüğünde, ailesi kendisiyle ilgili tuhaflığın farkına varmaz. Çekici çıkardığında, durumun biraz tuhaf olduğunu fark ederler ama üzerine düşmezler ta ki engelli oğlu da dâhil olmak üzere tüm aileyi öldürdüğü ana dek. Bu olay üzerine polis kendisini aramaya koyulur.

8.Coin Locker Girl


1996 yılında bir dilenci Incheon metrosundaki kilitli dolaplardan birinde yeni doğmuş bir bebek bulunur ve kıza 10 numaralı dolapta bulunduğu için Il-yound adını verir. Kız sekiz yaşına kadar evsizlerle yaşar ama sonrasında rüşvetçi polis Taek tarafından alınır. Polis, kızı herkesin anne diye çağırdığı ve kimsesiz çocuklara bakan annesine verir. Yeni annesi diğer anneler gibi iyi kalpli ve kucaklayıcı değil, aslında çalışanlara baskı uygulayan bir patrondur. Küçük kızdaki potansiyeli hisseden kadın, masum İl-young’a suç işlemeye yönelik her şeyi öğretir. Nasıl dilenmesi gerektiği, tefecilik, sahte kimlik çıkarma, faizcilik ve gerektiğinde adam öldürmeyi.Ancak Il-young kendisine borcu olan oğlu Seok-hyun ile karşılaştığında, parasını almak için bu sefer değişik bir yöntem izler, Borcu karşılığında adamı öldürecektir.

7. 4th Place

4th-Place-Korean_movie

16 yıl sonra, Kim yüzücülük günlerini anımsar. Bir gün bir anne akvaryumunu ziyaret eder ve eski Asya Oyunları yüzücüsü Kim Gwanf-su’dan oğluna hocalık yapmasını ister. Oğlu Jin-ho tüm yarışlarda dördüncü olur. Jin-ho başta hızlı gelişim göstermesine rağmen, bir süre sonra aşağılanma, işkence, dayak ve ‘bu senin iyiliğin için’ gibi yalanların içinde bulur kendini. Hocası Kim’e göre birincilik dışında hiçbir derece kabul edilemez.

6. Gangnam Blues

1970’li yıllarda iki yetim Jong-dae ve Yong-gi geçimlerini sağlamak için atıkları satar. Bir süre sonra ise maddi güçleri yetmediği için, ısınamaz, donma riskiyle karşılaşırlar. Bir çete kendilerine iş teklif eder ve düşünmeden kabul ederler. Ancak bir görevleri esnasında, siyasi bir gösteriyi engellemeye çalışırken ayrılırlar. 3 yıl sonra, farklı çetelere mensup rakip olarak karşılaşırlar. Filmde başrolü Asya’da geniş bir hayran kitlesi olan Lee Min-ho ve Kim Rae-eon paylaşır.

5.Inside Man

Medyanın çıkar için kullanılması sorununa değinen film, politikacıların güç ve ego savaşlarına yer veriyor. Ang Sang-goo muhafazar bir gazete editörü ve başkanlık seçim kampanyasında bir milletvekiline yardım etmek için bağlantılarını kullandığında, gizlice bir anlaşma yapar. Bu iki kişiye yardım ederek, gazetenin en büyük sponsorunun maddi desteğini alacaktır. Ancak hırslı bir savcı olan Woo Jang-hoo ters giden bir şeyler olduğunu fark eder ve Ang’ı sorguya çeker. Bu skandalı açığa çıkarmanın, kendine mevki kazandıracağını bildiği için, Sang-goo’nun editör ve milletvekili ile ilişkisini araştırır. Ang çabuk pes etmez. Savcıdan intikam alma planları yapar. Taraflar arasındaki bu güç ve intikam savaşı kısa süre sonra ortaya çıkarılır.

4.Reach for the Sky

Çok sayıda Koreli genç için üniversite sınavı hayatlarının dönüm noktasıdır. Sınavda başarılı olurlarsa, Kore’deki en iyi üniversitelere girebilir ve kendilerine iyi bir kariyer hazırlayabilirler. Choi Woo-young ve Belçikalı yönetmen Steven Dhoedt tarafından yönetilen filmde, üç öğrenci ve bir öğretmenin bu sınav sürecinde yaşadıklarına yer verir.

3.Veteran

Seul’de görev yapan neşeli, hayat dolu polis memuru Seo Do-cheol araba kaçakçılığı yapan bir çeteyi tutuklama görevindedir. Bu olayı soruştururken, Seo kontrolün başkasının elinde olduğunu öğrenir. Diğer suç ve polisiye filmlerinin aksine, Veteran komedi unsurlarına da yer verir. Öz eleştiri, aşağılama, espri, komik diyaloglara yer verilmesi, polisiye filmlerindeki o ciddi havayı kırar.

2.Right Now, Wrong Then

Hong Sang-soo tarafından yönetilen filmin konusu, hayatta karşılaştığımız beklenmedik değişikliklerdir. Şu soru etrafında şekillenir hikaye :’ Ya onu değil de bunu yapsaydım, ne olurdu?’. Film iki bölüme ayrılır ve her bölümde farklı bir karar konu edinilir. İlk bölümde yönetmen Chun Soo Suwon’a bir konuşma yapmak için gelir. Bir gün önceden geldiği için, Hwaseong Sarayı’nı ziyaret etmeye karar verir. Burada onun ünlü olduğunu fark eden bir ressam, Hee-Jung’la tanışır ama Hee Jung hiçbir filmini izlememiştir. Günün geri kalan kısmını Jung’un resimlerine bakarak, suşi yiyerek ve Jung’un arkadaşları tarafından verilen partiye katılarak, birlikte geçirirler. Fakat ertesi gün güneş doğmadan, Chun-Soo, Hee Jung’a beklenmedik bir şey söyler. Bu acı itiraf aralarındaki bağı koparır ve yeni başlayan ilişkilerini zedeler. Belki de başka bir tercih yapılabilir hayatta.

1.Assasination

Film 1933 yılında Japon işgali altında olan Kore’de geçer. İki önemli figüre suikast düzenlenmesi için bir emir verilir. Hedeflerden biri Gyeonseong’daki Japon garnizon komutanı Kawaguchi Mamoru, diğeri ise Japonya yanlısı büyük işadamı Kang In-gook’tur. Kore’nin bağımsızlığını savunan bir grup bu görevin gizlice yapılması için işe koyulur ve bu suikast için üç komutan seçilir. Patlayıcı uzmanı Hwang Deok-sam, (Independence Military School) Bağımsızlık Askeri Okulu mezunu Chu Sang-ok ve keskin nişancı Ahn Ok-yun. Ama aralarında Japonlar için çalışan bir hain vardır. Bu gizli kişi suikastçıları öldürmesi ve plana engel olmak için iki paralı asker tutar.

——————————————————————————————————————-
Aşağıdaki 2015 Kore Filmlerinden hangisi senin favorin? Favorilerinizi yoruma olarak yazın.

10. The Silenced

9. The Office

8. Coin Locker Girl

7. 4th Place

6. Gangnam Blues

5. Inside Men

4. Reach for the SKY

3. Veteran

2. Right Now, Wrong Then

1. Assassination

Share This Story

Kore Sineması

1 comment

  1. 1

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.