Güney Kore’de Her Ayın 14’ü!

Güney Kore'de Her Ayın 14'ü

Güney Kore’de her ayın 14’ü özel bir gün olarak kutlanıyor. Hani tamam 14 Şubat Sevgililer günü, 14 Martı Japonyadan etkilendiniz de kutlamaya başladınız ama her ayın 14’ünde bir şeyleri kutlamadık nedir yahu 🙂 İlk duyduğumda çok inanasım gelmese de araştırmalarım sonucu öğrendim ki Güney Kore’de her ayın 14’ü cidden özel bir gün olarak kutlanıyor. Genelde bu günlerin büyük bir çoğunluğu çiftler için veya sevgiler için tasarlanmış olsa da bir tanesinde yalnızları düşünmüşler onlara da bir gün yapmışlar. Bu günlerin hepsini araştırırken fark ettiğim ve hatta şahit olduğum bir şey var o ada bu işlerde sanki biraz reklam kokan hareketler var. İnsanları sürekli hediye alamaya ve bir şeyler satın almak zorunda bırakıyor gibi geldi bana. Tabi bu tamamen benim düşüncem ve gördüklerim 🙂 Eğer seviyorsan ve hediye almak istiyorsan günün önemi yok, her daim hediyeleşmek güzeldir.

14 Ocak: Hatıra Defteri Günü (Dairy Day) / Mum Günü (Candle Day)

Evet kulağa biraz garip gelebilir ama  14 Ocak Güney Kore’de “Dairy Day ya da Candle Day” olarak yani ” hatıra defteri günü veya mum günü” gibi bir gün. Yani tam Türkçe tercümesi bu şekilde o oluyor bu yüzden kulağa biraz garip gelebilir 🙂 Bugünde Koreliler arkadaşlarına ya da sevgililerine hatıra defteri hediye edip, yıl dönümlerini, doğum günlerini, önemli günleri not alıp kaydediyorlar. Baktığımızda esasında çok hoş bir hediye birisine hatıra defteri hediye etmek ve günlük tutmak. Çünkü söz uçar yazı kalır demiş atalarımız, belki onların ataları da demiştir kim bilir 🙂
Bu gün ayrıca bazı Koreliler tarafında “Candle Day” yani mum günü olarak da kutlanıyor. Dekoratif mumlar hediye ediyor insanlar bir birlerine. Neden mum alıp hediye ediyorlar bu konuya tam akıl erdiremedim ama elbet vardır bir nedeni.

14 Şubat: Sevgililer Günü

Dünyada her yıl milyonlarca çift tarafından kutlanan bir gün olarak tarihi adını altın harflerle yazdırsa da sevgililer günü Korede biraz farklı kutlanıyor. Yine mi dediğiniz duyar gibiyim. Evet yine bu noktada bir farklılıkla ön plana çıkıyorlar. Güney Kore’de sevgililer günü erkek hediye almak isterse alıyor,  almak istemezse problem yok. Sevgililer gününde hediyeyi kızlar alıyor ve artı olarak çikolata yapıyorlar 🙂 Ya olur mu öyle şey saçmalama niye sadece kızlar alıyor hediye diyenler 14 Martı bekleyin canım bi dakka 🙂 Hediyeyi kızlar alıyor, çikolatayı kızlar hazırlıyor erkeklere sadece o günün keyfini çıkarmak ve yemek parasını ödemek kalıyor. Bende bu yıl ilk el yapımı çikolatamı ve hediyemi aldım karşı taraftan 🙂  Tadı efsane güzeldiii anlatılmaz yaşanır!

14 Mart: Beyaz Gün (White Day)

Hani 14 Şubatta dedik ya kızlar hediye alıyor, çikolata hazırlıyor vs. İşte bunun tam tersini bu kez erkekler yapıyor. 14 Martta hediye, çikolata, şeker ve çiçek alıp kıza hediye etmeniz gerekiyor. Ayrıca dışarı yemeğe çıkarsanız yine onu her zamanki gibi erkek ödemek zorunda. Bazıları alınan hediyelerin beyaz olması gerektiğini yazsa da büyük çoğunluk için hediyenin renginin bi önemi olmadığı kaanatine vardı. Hediye gelsin de hangi renk olursa olsun amaaan modundaydılar. Bende bu yıl ilk hediye, şeker, çikolata ve akşam yemeğinden oluşan bir gün hazırladım. Gençler çok masraflı bu işler siz siz olun bulaşmayın bu tarz işlere falan diyomuşum şaka şaka bulaşın çok eğlenceliydi.

14 Nisan: Kara Gün (Black Day)

Her gün çiftler yada sevgililer için olacak değil ya bu ülkede yalnızlar da var değil mi? Kore da kutlanan bu kara gün yalnızları yani sevgilisi olmayan kız ve erkekleri kapsayan bir gün. Bugüne özel olarak diğerlerinde ne yersen ye ama eğer bugünde yalnızsan jjajangmyun yemelisin. Yani siyah fasulye sosu ile yapılan bir tür noodle. Bugün yalnızsanız arkadaşlarınız ile içmek için güzel bir gün olabilir.

14 Mayıs: Sarı Gün (Yellow Day) / Gül  Günü (Rose Day)

Sarı günde çiftler sarı renk kıyafet giyip (genelde t-shirt) birbirlerine gül hediye ediyorlar.  Geçen ay ki kara günden sonra gelen eğlenceli ve neden kutlandığına dair bir anlam vermediğim bir gün esasında. Acaba zamanında Seuldeki gül satıcılarının çıkardığı isyan sonucu mu çıktı, nereden çıktı bu gül günü, bu konuya tam hakim olmasam da yine çiftlere yönelik bir gün olduğunu hatırlatmama gerek yok herhalde.

14 Haziran: Öpücük Günü (Kiss Day)

Başlıktan da anlaşıldığı üzere öpücük günü yani kiss day. Bugün en çok parayı kazanan ne çiçekçiler ne de yemekçiler gençler bugün en fazla parayı kıran taraf kozmetik dükkanları 🙂 Yani sonuçta öpücük günü öperken biraz daha dikkat etmek gerekiyor sanırsam kkkk

14 Temmuz: Gümüş Gün (Silver Day)

Bugünde çiftler birbirlerine yüzük alıyorlar ve eğer ciddi düşünenler varsa aralarında bugün geleceğe dair planlar yapıp evlilikle ilgili ilk adımı atmak için güzel bir günmüş.

14 Ağustos: Yeşil Gün (Green Day)

Yeşil günü Soju sevenler derneği tarafında oluşturulmuş yine çiftlere bir şeyler satmak üzerine kurulu günlerden bir tanesi sanırsam. Adını soju şişesinin yeşilden aldığını tahmin ediyorum.

14 Eylül: Fotoğraf Günü (Photo Day) / Müzik Günü (Music Day)

Güney Kore’de esasında her gün fotoğraf günü, buluşma zamanın selfie çekilmeden birbirine veda edip sonra görüşüz diyen bir çift yoktur herhalde. Ama bu günün ayrıca Noraebang yani Karaoke’de deliler gibi şarkı söyleme günü olarak da kutlanıyor.

14 Ekim: Şarap Günü (Wine Day)

Tabi soju sevenler derneğine karşı şarap sevenler karşı durur mu? durmaz! Romantik bir akşam yemeği ve şarap içip kutlanan özel günlerden bir tanesi.

14 Kasım:  Sinema Günü (Movie Day)

Sinemaların hınca hınç dolu olduğu, özellikle yine çiftlerin birbirlerine DVD yada sinema bileti hediye ettiği bir gün. Böyle sanatsal bir gün olması heralde artık havalar soğudu, kendimizi eve kapatacağımıza biraz dışarı çıkıp hava alalım diye tasarlanmış olabilir.

14 Aralık: Sarılma Günü (Hug Day)

Güney Kore’de bir şeyler satın alınmadan hediyeleşme olmadan geçilen en normal gün sanırsam 🙂 Teletabilerinde dediği gibi ” Sarılalım Sıkı Sıkı!

Her Ayın 14’ü ve Mutluluk Sizinle Olsun!
#koregezisi

Sosyal medya hesaplarımdan benim takip edip, yazılarıma, fotoğraflarıma ve videolarıma anında ulaşabilirsiniz 🙂
Facebook
Instagram
Pinterest
Youtube
Twitter

Share This Story

Kore Gezisi

You May Also Like

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.