Goblin: The Lonely and Great God(도깨비)

Goblin

“Goblin: The Lonely and Great God” yani Türkçesi “Goblin: Yalnız ve Büyük Tanrı” olarak yazmış olsak yanlış olmaz herhalde diye düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl 2 Aralık 2016’da yayına başlayan ve 21 Ocak 2017’ye kadar 1’i özel bölüm olmak üzere toplam 17 bölümden oluşan, TVN kanalında yayınlanan bir Kore Dizisi. Belki benim bu yazımı okuyanlar arasında diziyi çoktan Korece yada Türkçe izleyip her bölümünü tamamlamış olan arkadaşlar olabilir. Ki onlardan biriside benim , çünkü şuan dil okulundayım ve günlük hayat ile ilgili konuşmaları vs. daha iyi öğrenebilmek için bir şeyler dinlemem lazım. Bu yüzden arkadaşımdan aldığım tavsiye üzerine başladım izlemeye ve şimdi size tavsiye ediyorum 🙂 O zaman bu dizi nasılmış konusu neymiş vs merak edenlere ufaktan anlatayım. Hani çok fazla dizi izleme alışkanlığım yok ama dinleme için bir şeyler izlemek ve dinlemek önemli 🙂
Aşağıda yazacağım dizi hakkında bilgi ve izlenimlerimi aktaracağım yazıda spoiler içeren cümleler olabilir şimdiden söyleyeyim ama öyle”hayvan gibi şey yapmışsın” böyle  spoiler mı verilir cinsten değil daha minik masum cinsten 🙂

Goblin İlk Buluşma Sahnesi

Goblin: The Lonely and Great God konusu itibari ile fantastik-romantik türünde bir drama.  Kim Shin(Gong Yoo) abimiz bu hikayedeki ana karakter ve ruhların koruyucusu olan bir Goblin. Ama aynı evi paylaştığı ve yaşamak zorunda kaldığı bir azrail var, adını hatırlamayan azrail rolünü Lee Dong-Wook. Hayaletleri görme yeteneği olan ve filmin esas kızı rolünde Ji Eun-Tak (Kim Go-Eun) neden esas kız diye soranlara kısa bir bilgi bu kız Goblini huzura erdirecek tek kişi, yani Goblinin gelini.

Dizinin konusu ölümsüz ruhunu ölümlü yapmak için dünyevi bir evlilik yapması gereken bir Goblinin maceraları üzerinden ilerliyor. Bu maceraların içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı aynı evin paylaşmak zorunda kalacağı Azrail, Goblinin gelini, kız kardeşi ve Goblinin yeğeninden oluşan bir fantastik kadro ve hikaye var 🙂 Bu hikayede yer alan oyuncuları elimden geldiğince fazla spoiler vermeden anlatmaya devam ediyorum.

Goblin Dizisinin Oyuncuları

Gong Yoo – Kim Shin – Goblin

Gong Yoo, Goblin karakteri ile dizinin ana oyuncusu ama tarih sahnesindeki adı ise Kim Shin. Goblin, Goryeo döneminde yaşamış 939 yaşında, ruhları korumakla görevli ve Goblin olmaktan kurtulmak için gelini arıyor. Goblinin gelini ise öyle herkes olamıyor maalesef, vücudunda saplı olarak kılıcı görebilen ve Gobline aşık olabilen kişi ancak gelini olabilir. Goblinin en önemli özelliklerinden biriside herhangi bir kapıdan girdiğinde istediği kapıdan istediği yere gidiyor olması. Mesela mutfaktan girdi diyelim Kanada’nın herhangi bir caddesinden çıkabiliyor.

Kim Go-eun yani Ji Eun-tak

Kim Go-eun yani Ji Eun-tak,
Lise hayatının sonlarına yaklaşmış üniversite sınavına hazırlanan 19 yaşında bir genç kız. Hayaletleri görebilen ve onlarla konuşabilen Ji Eun-tak Azrail’in kayıp ruhlar listesindeki iki kişiden bir tanesi. Goblinin gelini olan bu genç kız Goblinin gelini olduğundan habersiz üniversite hayalleri kurarken bir gün Goblin ile karşılaşır ve hayatı değişir. Annesini 9 yaşında kaybettikten sonra 19 yaşına kadar teyze ile beraber yaşarken çok zorluklar çekerek büyümüştür.

Lee Dong-wook // Wang Yeo – Azrail

Lee Dong-wook yani Wang Yeo yani Azrail bey,
30’lu yaşlarında geçmişine dair hiç bir şeyi hatırlamayan tek işi gelen isim listesindeki insanları bulup onlara yaşamlarındaki hata ve iyilikleri anlattıktan sonra çay ikram eden bir Azrail. Çay her derde deva demiştim ve arkasındayım bak Azrail bile gel iki lafın belini kıralım derken çay ikram ediyor 🙂 Wang Yeo yani Azrail ile ilgili en önemli kısım geçmiş zamanda yani Goryeo döneminde kral olması. Krallığı zamanında bir çok masum insanı ve onu seven kişileri öldürdüğü için tanrı tarafından azrail olarak görevlendirilmiştir.

Yoo In-na // Kim Sun

Yoo In-na yani Kim Sun, ayrıca Sunny,
dizideki tavuk restoranının sahibi ve 30’lu yaşlarında güzel bir ablamız. Azrail’le ilk karşılaştığında Azrail’i ağlatan kadın. Azrail’in neden ağladığı kısmına girersem çok büyük bir spoiler vermiş olurum bu yüzden o kısmı pas geçiyorum 🙂 Ayrıca Goryeo döneminde Kim Shin’ninde kardeşi olan Sunny ile Azrail arasında küçük bir gönül meselesi vardır.

 

Yook Sung-jae // Yoo Deok-hwa

Yook Sung-jae yani Yoo Deok-hwa yani dizide yer alan aile şirketinin veliahtı, geleceğin CEO’su ama aklı biraz bir karış havada. Yoo ailesinin tek erkek torunu, belki el bebek gül bebek büyüdüğünden olabilir 🙂 Yoo Deok-hwa’nın diğer bir özelliği de tanrı Goblin ve Azrail ile konuşmak istediği zaman bunun vücuduna girip mesajını iletiyor.

Goblin dizisinin yönetmen koltuğunda daha önce “Descendants of the Sun, Secret Love, School 2013 ” gibi popüler Kore dizilerini de yönetmiş Lee Eung Bok. Goblin dizisinin senaristliğini ise “A Gentleman’s Dignity, Heirs, Secret Garden, Descendants of the Sun” ın da senaryosunu yazan Kim Eun Sok’dur.

Goblin Dizisi OST Listesi

Goblin OST Listesi

En altta yer alan playlistten şarkıların tamamını dinleyebilirsiniz. 🙂
OST Part 1
1. “Stay With Me” Chanyeol (EXO), Punch 03:13
OST Part 2
1. “My Eyes” (내 눈에만 보여) 10cm 02:37
OST Part 3
1. “Hush” Lasse Lindh 04:20
OST Part 4
1. “Beautiful” Crush 3:48
OST Part 5
1. “You Are So Beautiful” (이쁘다니까) Eddy Kim 03:16
OST Part 6
1. “Who Are You” Sam Kim 04:16
OST Part 7
1. “I Miss You” Soyou (Sistar) 02:50
OST Part 8
1. “First Snow” (첫 눈) Jung Joon Il 04:57
OST Part 9
1. “I Will Go to You Like the First Snow” (첫눈처럼 너에게 가겠다) Ailee 03:50
OST Part 10
1. “Wish” (소원) Urban Zakapa 03:56
OST Part 11
1. “And I’m here” Kim Kyung Hee (April 2nd) 04:08
2. “Winter is coming” Han Soo Ji 02:30
3. “Stuck in love” Kim Kyung Hee (April 2nd) 02:39
OST Part 12
1. “HEAVEN” Roy Kim , Kim EZ (GGot Jam Project) 04:20
OST Part 13
1. “LOVE” Mamamoo 02:58
OST Part 14
1. “Round and Round” Heize & Han Soo-ji 03:22

Güç ve Drama sizinle olsun!

Eğer halen sosyal medya kanallerıma abone olmadıysanız yada takip etmiyorsanız, hemen şimdi olabilirsiniz!
Facebook
Instagram
Pinterest
Youtube
Twitter

Summary
Article Name
Goblin: The Lonely and Great God(도깨비)
Description
Goblin: The Lonely and Great God 2017 yılının en iyi Kore dizileri arasında şimdiden gösterilenlerden bir tanesi. Goblin fantastik- romantik türünde.

You May Also Like

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.