Incheon Havalimanından Seul’e Nasıl Gidilir?

Incheon Havalimanından Seul'e nasıl Gidilir?

Incheon havalimanından Seule nasıl gidilir? herhalde havalimanına indiğinizde wi-fi’dan arayacağınız ilk şeylerden bir tanesi olabilir. Hazırlıksız yakalanmış olabilir yada unutmuş olabilirsiniz. Önemli olan çözüm odaklı olmak 🙂 Incheon havalimanına gittiğinizde de göreceksiniz Dünyanın en hızlı pasaport kontrol noktalarından birisine sahip belkide ne kadar kalabalık olursa olsun hızlı bir şekilde onaylayıp gönderiyorlar sizi. Gittim her seferinde nasılsınızdan? başka bir soru ile karşılaşmadım onuda zorla ben sordurttum 🙂
Ben: How are you sir?
Görevli : Good! How about you?
Ben: I am good, thank you.
Görevli : Have a nice day ve (baammmmm) onaylandı geçebilirsiniz.
Pasaport kontrolden sonra valizlerinizi alıp çıkışa doğru havalimanında bir bekleyeniniz yoksa Seul’e gitmek için birden fazla yol var istediğinizi seçebilirsiniz. Airport Railroad Express (AREX), Havalimanı Otobüsleri (Havataş, Havaş vs.) ve  Taksiler kullanabileceğiniz ulaşım seçenekleri.

Airport Railroad Express (AREX)

Arex Hattının Durakları Haritası

Arex Hattının Durakları Haritası

AREX, havalimanında Seul’e giden tren hattıdır. İki şekilde faliyet gösteren hattın birisi ekspress olarak havalimanında direkt Seul’e gider. Diğeri ise havalimanında Seul’e gidene kadar 12 durakta durur. İkisinin arasında bu farktan dolayı fiyat ve zaman anlamından farklar oluşmaktadır.

Havalimanında Arex Durağına Nasıl Gidilir?

Havalimanında Arex Durağına Nasıl Gidilir?

Arex Tren Hattının Çalışma Saatleri
Express Tren: Incheon Havalimanı İstasyonu → Seul İstasyonu 05:20 (ilk Tren) – 21:45 (Son Tren) / Ortalama her 35 dakikada bir hareket ediyor.
Ekspress Olmayan Tren: Incheon Havalimanı İstasyonu → Seul İstasyonu 05:20 (ilk Tren) – 21:45 (Son Tren) / Ortalama her 10 dakikada bir hareket ediyor. (*Bu trene ” all stop train” diyorlar )

Arex Tren Hattının Ücretleri (Incheon Havalimanı İstasyonu → Seul İstasyonu)
Ekspress Tren: 14,800 won
Ekspress Olmayan Tren (All Stop Train):  4,250 won

– Bilet alma lokasyonu: Havalimanı tren youl bilgi noktası (Stand Numarası 45)
– Ödeme Şekli: Kredi kartı yada nakit olarak satın alabilirsiniz.

Ayrıca ekspress olmayan tren hattına bindiğinizde son 6 durakta metro hatlarına aktarma yapabiliyorsunuz. Eğer gideceğiniz yer direkt Seul’un merkezi değilse hangi metro hattını kullanacağınızı kontrol edip aktarma yapabilirsiniz. http://www.smrt.co.kr/program/cyberStation/main2.jsp?lang=e buradan hangi noktadan nereye gideceğinizi yazıp hangi duraklarda aktarma yapmanız gerekiyor, kaç dakika sürüyor, kaç durak var gibi bilgileri görebilirsiniz.
Arex  ile ilgili daha fazla bilgi ve aklınıza takılan sorular için resmi web sitelerini ziyaret edip bilgi alabilirsiniz  http://www.arex.or.kr/main.do

Havalimanı Otobüsleri

Havalimanı Otobüs Durakları

Havalimanı Otobüs Duraklarının Bulunduğu Yer

Incheon havalimanından Seul’e gitmek için havalimanı otobüslerini kullanabilirsiniz. Otobüsler havlimanın 1.katından dışarı çıktığınızda karşınıza çıkıyor. 4 ile 9 numaralı çıkışların arasında bulunan otobüs duraklarına bilet alarak kullanabilirsiniz. Bilet satış istasyonu hemen 4 numaralı çıkışında sol tarafında var, sol tarafta zaten görürsünüz önünde genelde 3-5 kişilik sıralar olur. Beklediğiniz durakta genelde birden fazla otobüs hattı gelir ve gider bu durumda kafanız karışmaması için otobüs bileti almadan önce gidceğiniz noktayı satıcıya sorun yada satış noktasındaki bilgi kitapcığından kontrol edin. Bilet fiyatları en son 14.000 won’du. Şuan ne kadardır bilmiyorum ama aşağı yukarı bu fiyatlarda.

Taksiler

Havalimanı Taksi Duraklarının Bulunduğu Yer

Havalimanı Taksi Duraklarının Bulunduğu Yer

Havalimanından taksi ile Seul’e gitmek kullanacağınız en son yöntem olsun, çünkü size biraz pahalıya patlayabilir. Eğer yok gardaş bana bir şey olmaz dersen okumaya devam edebilirsin 🙂 Havalimanında 4 farklı tipte  taksi bulabilirsiniz. Normal taksiler, lüks taksiler, jumbo taksiler (yani bizim sarı dolmuşlar) ve uluslararası taksiler. Normal taksilerin açılış fiyatı 3000 won ve ilk 2km’den sonra taksimetre çalışmaya her 100 yada 200 metrede bir artmaya başlıyor. Lüks ve jumbo taksilerin taksimetre açılış fiyatı ise 5000 won ilk 3 km’den sonra taksimetre artmaya başlıyor. Burada Jumbo taksilerin diğer taksilerden tek farkı 9 kişilik olması, onun dışında hizmet anlamında hemen hemen hepsi aynı gibi gözüküyor. Uluslararası taskiler ise İngilizce, Çince, Japonca, Vietnamca vs. dillerde hizmet veriyor. Bu taksileri kullanmak için taksi duraklarının call center’larını aramanız gerek. Birde Seul’de taksi kullanmaya ihtiyacınız olursa havalimanı yada normal şehir içinde gece tarifesi olduğunu hatırlatmak isterim 00:00 ile 04:00 arasında %20 daha fazla ödüyorsunuz. Yani taksimetre ona göre ayarlanıyor aklınızda olsun.

“Seul’den Inceheon havalimanına nasıl gidilir” dersenizde tam tersi yolu kullanarak ulaşabilirsiniz. Gittiğiniz yollarda güzel insanlarla karşılaşmanız ve güzel dostluklar edinmeniz dileğiyle.

Güç ve Mutlu Sizinle Olsun!
Erdal.

Facebook
Instagram
Pinterest
Youtube
#koregezisi

Summary
Description
Incheon havalimanından Seule nasıl gidilir? herhalde havalimanına indiğinizde wi-fi'dan arayacağınız ilk şeylerden bir tanesi olabilir.

Share This Story

Incheon

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.