Güney Kore’de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Turistik Yer

Güney Kore'de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Turistik Yer

Dünyanın son yılların teknolojik anlamda en gelişmiş ülkelerinden biri olan Güney Kore, ılıman iklimi, arkeolojik döneme uzanan tarihi eserleri ve teknolojik ürünlerdeki ucuz alışveriş olanaklarıyla turist çeken bir ülke. Türk askerinin Kore Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıktan dolayı Türkleri çok seven Güney Kore halkının, samimi ve sıcak tavırları gidenleri şaşırtabilir. Futbolda Dünya üçüncülüğünü kazandığımız bu güzel ülkeye gitmeyi planlıyorsanız mutlaka görmeniz gereken 7 turistik yere göz atıp ona göre bir yol haritası çıkarmaya ne dersiniz? Üstelik Güney Kore, Türk vatandaşlarından vize de istemiyor.

1-Dolsan Köprüsü

Dolsan Köprüsü Yeosu ve Dolsan adalarını birbirine bağlayan Kore’nin en önemli köprüsüdür. 450 metre uzunluğunda ve 11.7 metre genişliğiyle aynı zamanda Kore’nin en geniş köprüsü olma özelliğini de taşır. Köprüye hakim bir noktadan manzara izlemek için turistlerin mutlaka yaptığı aktivitelerin başında gelir. Gece ışıklandırması da çok güzeldir.

2-Sareung:

Joseon Krallığı döneminde Kraliçe Jeongsun adına yaptırılmış bu anıt mezar, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. 1400’lü yıllarda inşa edilmiş anıt mezar ziyaret edilebiliyor. Hanedanlığa ait bir başka anıt mezar da 9. Kral Seongjeong, karısı ve oğlu için yapılmış mezardır. Bu mezarlar son yılların ünlü şarkısı Gangnam Style’in da sözlerinin geçtiği Gangnam bölgesindedir. Gangnam, Seul’un en lüks mağazalarının, restoranlarının bulunduğu, zenginlerinin yaşadığı semtidir.

3-Ingwansang Dağı

Güney Kore’nin başkenti Seul’u kuş bakışı izlemek için Ingwansang Dağı’na çıkmanız lazım. Buradan şehrin kuş bakışı manzarası çok güzel oluyor. Büyük ve çok yüksek binalar var. Şehrin ışıklandırması ise dikkat çekici. Seul’de modern yüksek binalar var. Seul bir liman şehridir ve ülke nüfusunun yaklaşık yarısı bu kentte yaşar. 

4-Andong Hahoe Köyü

Güney Kore halkının %85’i şehirde yaşıyor. Kırsal kesimde köylerde yaşayanların sayısı giderek azalıyor. Günümüzde sadece köylerde yaşayanlar, eski Kore geleneklerini sürdürüyor. Günlük hayatlarında da yöresel kıyafetlerini giyiyorlar. Ünlülülerin de ziyaret ettiği Andong Hahoe Köyü’nde insanlar, Kore geleneklerine göre yaşamalarıyla dikkat çekiyor. Burada hayat yavaş akıyor, insanlar son derece kibar ve saygılı. Büyük kentlerin kalabalığından bıkanlar için bu köy yaşamı ilginç gelebilir.

5-Şehitler Anıtı

Kore’ye giden bir Türk’ün mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor Şehitler Anıtı. Kore’de savaşan Türkler adına yapılmış bu anıt 1973 yılında açılmış. 2010 yılında ise yeniden onarımdan geçmiştir. Kore halkı, Türk askerlerinin Kore Savaşı’ndaki kahramanlıklarından dolayı Türkleri çok seviyor.

6-Sambuyeon Şelalesi
Güney Kore’de görmeniz gereken en önemli doğal güzelliklerin başında gelir. Yeşil bitki örtüsüyle kaplı dağlar ve ortasından akan şelale adeta masalsı bir manzara ortaya koyar. Şelalenin etrafında yeme içme yerleri ve konaklama fırsatları var.

7-Gochang Dolmen
Güney Kore’de tarih öncesi dönemden kalma mezar taşları da var. UNESCO tarafından Dünya Kültür mirası listesine alınan Gochang Dolmen, müze olarak da kullanılıyor. Tarih öncesine bir yolculuk yapmak isterseniz mutlaka gidin.

Güney Kore’ye gitmek isteyen ama bilet fiyatlarının yüksek olmasından korkanlar için de bir önerimiz bulunuyor. Güney Kore’ye bir kaç ay öncesinden bilet alırsanız çok daha ucuza gelebiliyor. Uçak biletlerini karşılaştıran web sitelerini kullanarak daha ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Henüz bu tarz sitelerle tanışmadıysanız bizim size önerdiğimiz Enuygun sitesinden başlayabilirsiniz : Uçak bileti al

Share This Story

Gezilecek Yerler

You May Also Like

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.